O tym co ważne dla polskiej wsi.

Talk icon

Informacje

28-08-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Żmija ukąsiła turystę! Uważajcie! GOPR radzi, że nie wysysać jadu!

Żmija

Żmija ukąsiła turystę w dolinie Wisły w Beskidach. Po interwencji GOPR zabrała go karetka. To już drugi przypadek ukąszenia tego lata – podali w piątek ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Zaapelowali, by turyści uważnie patrzyli pod nogi. Zdaniem ratowników GOPR, jeśli żmija zaatakuje, to nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu.

Żmija lubi ciepło

Żmije lubią ciepło. Węża można napotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Goprowcy szczególnie przestrzegają zbieraczy borówek.

Zdaniem przyrodnika z Babiogórskiego Parku Narodowego Macieja Mażula, jeśli napotkamy żmiję, to najlepiej zejść jej z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, gdy turysta niechcący nadepnie zwierzę.zmija atakuje 1

To dlatego trzeba bardzo uważać przechodząc choćby przez łąkę. Warto mieć kij, którym odgarniemy trawę. Jeśli usłyszymy, że coś się w niej przesuwa – przejdźmy obok

– powiedział.

Czytaj także: Podatek cukrowy uderzy przede wszystkim w rodzimych przedsiębiorców. Konfederacja nie ma wątpliwości

Żmija zaatakowała? Nie wysysaj jadu!

Zdaniem ratowników GOPR, jeśli żmije zaatakują, to nie należy uciskać miejsca ukąszenia ani wysysać jadu. Najlepiej zabezpieczyć je bandażem i wezwać na pomoc goprowców. Nie wolno jednak lekceważyć ukąszenia. Pomoc w górach można wezwać pod bezpłatnym numerem 985 lub 601 100 300.

W Beskidach żyją żmija zygzakowate. Może osiągnąć 90 cm długości. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i polanach leśnych. Poznać ją można po "sercowatej" głowie, wyraźnie wyodrębnionej od reszty sylwetki i charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała.

PAP/jac/fot. wikimedia

 

swiatrolnika.info 2023