Talk icon

Informacje

04-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu na całym świecie

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu zagrażają światowemu rolnictwu. Do końca stulecia ucierpieć może nawet jedna trzecia rolniczej produkcji – piszą fińscy naukowcy na łamach periodyku naukowego „One Earth”.

Zmiany klimatu mogą poważnie zagrozić rolnictwu w najbliższych dziesięcioleciach

Fińscy naukowcy prognozują, w jakim stopniu globalna produkcja żywności może zostać zagrożona przez zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych, o ile obecne poziom emisji nie zostanie powstrzymany.

Nasze badania dowodzą, że niekontrolowany wzrost emisji gazów cieplarnianych może pod koniec stulecia doprowadzić do załamania się ponad jednej trzeciej światowej produkcji żywności. Znajdzie się ona na obszarze, który nie będzie gwarantował bezpieczeństwa produkcji

– opisuje Matti Kummu z Aalto University.

Zgodnie z wynikami badań taki scenariusz może się spełnić, jeśli emisje dwutlenku węgla będą rosły w obecnym tempie.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli wspólnie zredukujemy emisje i ocieplenie zostanie ograniczone do 1,5-2 st. C, wówczas tylko ułamek globalnej produkcji żywności znaleźć się może w niepewnej strefie

– wyjaśnia.

Czytaj też: Mikrodrobiny plastiku zalały Sri Lankę. Katastrofa ekologiczna

Zmiany klimatu zagrażają również lasom na całym świecie

Wyniki badań dotyczą również lasówZmiany klimatu 02. Jeżeli emisja gazów cieplarnianych zostanie zredukowana, wówczas lasy strefy borealnej – a więc lasy iglaste chłodnego, umiarkowanego klimatu – skurczą się z obecnych 18 mln km2 do 14,8 mln km2 do 2100 r. Jeżeli zaś zmiany klimatu wywołane przez emisje nie zostaną powstrzymane, do 2100 r. pozostanie zaledwie 8 mln km2 lasów strefy borealnej.

Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się z tundrą. Jeśli emisje nie zostaną zmniejszone, do 2100 r. tundra zupełnie zaniknie.

Jak opisują naukowcy, jeżeli emisje będą rosły w dotychczasowym tempie, do końca tego stulecia na Ziemi przybędą ponad 4 mln km2 pustyń.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023