Talk icon

Informacje

02-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Złącza spożywcze - rodzaje, jakie normy powinny spełniać?

złącza

Złącza to drobne elementy armatury przemysłowej, które odgrywają istotną rolę w wielu gałęziach przemysłu – pozwalają m.in. na bezpieczny i sterylny transfer mediów.  Wyróżnić możemy m.in. złącza spożywcze. O tym jakie rodzaje złącz spożywczych są stosowane oraz które normy powinny spełniać, dowiesz się z poniższego artykułu.

Zastosowanie złączy spożywczych

Złącza spożywcze początkowo wykorzystywane były w przemyśle mleczarskim i browarniczym. Z czasem znalazły szersze zastosowanie w całym przemyśle spożywczym, a także w pozostałych gałęziach przemysłu takich jak chemia, biotechnologia czy farmaceutyka. Złącze musi być wykonane w taki sposób, aby nie trzeba go było demontować do czyszczenia i sterylizacji. Oznacza to brak jakichkolwiek szczelin, ani miejsc w których substancja mogłaby się osadzać.

Rodzaje złączy spożywczych

Najpowszechniej wykorzystywanym materiałem do produkcji złącz spożywczych jest stal nierdzewna AISI304 lub AISI316. Taka konstrukcja powinna być w pełni dopracowana i nie dopuszczać do powstania szczelin, martwych przestrzeni, kątowych załamań i powierzchni o chropowatej strukturze, gdyż znacznie utrudni to ich czyszczenie, co w przemyśle spożywczym ma szczególne znaczenie, nie można bowiem dopuścić rozwoju mikroorganizmów. Oferta MMR Group MediaTransfer obejmuje następujące rodzaje złącz spożywczych:

  • ZŁĄCZA KŁOWE DO WODY – złącza wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej, standardowo posiadają uszczelkę z gumy olejoodpornej NBR (viton dla stali nierdzewnej). Dostępne są złącza z końcówką do węża, złącza z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym, zaślepkami.
  • ZŁĄCZA TRI-CLAMP DIN 32676 – system wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym oraz w laboratoriach. Składa się z dwóch końcówek o identycznych kołnierzach, które posiadają wyprofilowane miejsce na uszczelkę – uszczelka oraz obejma, która spina wszystkie elementy.
  • ZŁĄCZA MLECZARSKIE DIN 11851 – złącze dopuszczone do kontaktu z żywnością DIN 11851 jest używane w całej Europie Środkowej. Składa się ono z następujących części: nakrętka DIN, gwint zewnętrzny, króciec stożkowy.

Normy, które złącza spożywcze powinny spełniać

Przeglądając oferty różnych produktów spotkać się można z oznaczeniem „DIN” i stosowną liczbą. Skrót DIN wywodzi się od nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (Deutsches Institut für Normung) i oznacza normy stworzone przez tę instytucję. Dotyczą one jakości wytrzymałości oraz zastosowania produktów.

Trzy główne normy, które spełniają złącza w ofercie MMR Group MediaTransfer:

  • DIN-A (DIN 32676) – elementy ze stali nierdzewnej do zastosowań higienicznych i aseptycznych w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym; połączenia zaciskowe z uszczelkami formowanymi;
  • DIN-B (ISO 1127) – rury ze stali nierdzewnej; wymiary, tolerancje i konwencjonalne masy na jednostkę długości;
  • DIN-C (ASME BPE) – sprzęt do bioprzetwarzania.

swiatrolnika.info 2023