O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zielony Ład zostanie odłożony w czasie? Apel organizacji rolniczych

Zielony Ład

Zielony Ład zostanie odłożony w czasie? Chce tego Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, która specjalnym apelu zaapelowała do KE.

"Bezprecedensowa sytuacja wymaga bezprecedensowych działań. Do czasu trwałego ustabilizowania cen energii powinniśmy zrezygnować ze wszystkich czynników, które przyczyniają się do jej dalszego wzrostu oraz zagrażają suwerenności żywnościowej Europy" – napisała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w komunikacie.

Apel Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych

Organizacja wskazuje, że agresja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Rozpoczęcie działań wojennych już wpłynęło na notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu sektor rolny stał się ofiarą rosyjskich manipulacji na rynku gazu, wynikającej z niespotykanej dotąd skali wzrostów cen gazu ziemnego, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów. Już wtedy ceny nawozów były nie do zaakceptowania przez rolników i stawiały pod znakiem zapytanie rozpoczęcie sezonu aplikacyjnego. Musimy być świadomi, że wojna doprowadzi do dalszego pogorszenia tej sytuacji - podkreśliła Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w temacie jakim jest Zielony Ład.

"Uważamy, że Komisja Europejska powinna w trybie natychmiastowym zdecydować o zawieszeniu wszelkich procedowanych reform, których efektem może być dalszy wzrost kosztów produkcji. Zmiany związane ze strategią Od pola do stołu, strategią +Bioróżnorodności+ oraz pakietem Fit for 55 niewątpliwie będą miały takie negatywne oddziaływanie. Zaoszczędzony w ten sposób czas powinien być poświęcony na dokładne przygotowanie oceny skutków wpływu tych regulacji na europejskie rolnictwo" – przekazała organizacja.

Zielony Ład oburza producentów rolnych

Federacja zwróciła uwagę, że basen Morza Czarnego jest jednym z głównych dostarczycieli zbóż na świecie, a wpływ konfliktu na bezpieczeństwo żywnościowe będzie odczuwalne także poza granicami Ukrainy. Przerwanie dostaw zboża z tego regionu spowoduje wzrost cen żywności w czasie, gdy jej przystępność cenowa jest problemem na całym świecie w związku ze szkodami gospodarczymi spowodowanymi pandemią COVID-19.

Jednocześnie organizacje skupione w Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych "w pełni popierają" stanowisko polskiego rządu w sprawie funkcjonowania handlu emisjami przedstawione kilka dni temu na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii w Brukseli. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że Polska postuluje zawieszenie systemu ETS do czasu normalizacji cen energii i wyjścia z kryzysu.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych jest członkiem unijnej organizacji Copa-Cogeca reprezentujących europejskich rolników wobec KE i PE. Federacja skupiająca w Polsce kilkanaście branżowych organizacji rolniczych została utworzona w 1991 r.

Czytaj również: Izba Zbożowo-Paszowa wykluczyła firmę z kapitałem rosyjskim

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023