O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zielone szparagi w tym roku będą drogie przez problemy w produkcji

Zielone szparagi

Zielony szparagi w tym roku są dosyć drogie. Wszystko przez to, że doszło do ograniczenia podaży, a popyt na te byliny jest wciąż wysoki.

Zbiory zielonych szparagów w tym tygodniu w Granadzie są bardzo ograniczone. Brak deszczu i nagły spadek temperatury spowalniają produkcję na polu, a stałe wolumeny według ekspertów zaczną się pojawiać dopiero pod koniec marca. Ponadto wielkość produkcji w Meksyku jest bardzo niska, co oznacza, że ​​obecnie na rynkach nie ma zbyt dużej podaży.

Problemy w produkcji szparagów

Zielone szparagi w tym roku napotykają wiele problemów. Producentom w Granadzie dokucza brak deszczu oraz nagły spadek temperatury,co  spowalnia produkcję na polu. W tej chwili rynki uzależnione są głównie od produkcji w Meksyku, która w tym roku jest o blisko 30% niższa z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Meksyk ma poważne z mrozem i burzami piaskowymi, co sprawia, że ​​produkt jest bezużyteczny. 

Francisco Delgado, kierownik Los Gallombares powiedział, że to właśnie susza opóźnia żniwa w tym roku. Pogoda była dobra przez ostatnie dwa tygodnie, ale teraz temperatury spadły i pojawiły się opady deszczu. Według prognoz w ciągu najbliższych 10 dni temperatura utrzyma się na poziomie od 14 do 15 stopni, co spowolni zbiory.

zielone szparagi ceny

Importerzy stawiają na zielone szparagi z Hiszpanii 

Podaż szparagów w tym roku jest ograniczona, a popyt wciąż wysoki. Wpływa to na to, że ceny są na wysokim poziomie. 

Na rynku wciąż jednak przoduje Hiszpania. Produkcja we Włoszech (największy konkurent w Europie) zwolniła. W ostatnich dwóch kampaniach hiszpańscy producenci osiągnęli dobre ceny, co zachęciło więcej rolników do sadzenia szparagów. Ponadto spożycie zielonych szparagów stopniowo rośnie i szparagi z Granady są bardzo cenione ze względu na swoje właściwości organoleptyczne. Wielu europejskich importerów stawia właśnie na zielone szparagi z Granady. 

Przeczytaj również: Jak rosną szparagi? Jak wygląda plantacja? To może Cię zaskoczyć!

freshplaza.com/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023