Talk icon

Informacje

20-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Zieleń miejska w Krakowie z okazałym budżetem na przyszły rok

Zieleń miejska

Zieleń miejska w Krakowie w przyszłym roku uzyska blask. Wszystko dzięki przyszłorocznemu budżetowi, która wyniesie około 120 mln zł.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf poinformował, że około 120 mln zł w przyszłorocznym budżecie Krakowa będzie przeznaczone na zieleń. Jak zwrócił uwagę, udało się wygospodarować na tyle dużą kwotę, żeby nie było odczuwalne zatrzymanie inwestycji i brak nowych. W 2022 roku otwarty zostanie Park Rzeczny "Ogród Płaszów", który uzyskał dofinansowanie w ramach rządowego funduszu "Polski Ład" 

Zielony budżet 

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf poinformował, że około 120 mln zł w przyszłorocznym budżecie Krakowa będzie przeznaczone na zieleń. Jak zwrócił uwagę, udało się wygospodarować na tyle dużą kwotę, żeby nie było odczuwalne zatrzymanie inwestycji i brak nowych.

W 2015 r. na zieleń miasto przeznaczyło 11 mln zł, w 2016 r. – 40,7 mln zł, w 2017 r. – 78,6 mln zł. W kolejnych latach finansowanie zielonych inwestycji i rewitalizacji przekroczyło 100 mln: w 2018 r. było to 107,8 mln zł, w 2019 r. – 131 mln zł, w 2020 r. – 139 mln zł, a plan wydatków na kończący się rok to 170,2 mln zł.zieleń miejska Kraków

W mieście powstało pięć nowych parków: Bagry, Stacja Wisła, Reduta, Czyżyny i Duchacki oraz kilkadziesiąt parków kieszonkowych. Przeprowadzono również gruntowną rewitalizację wpisanych do rejestru zabytków parków – Krakowskiego oraz Jerzmanowskich.

Kraków ma obecnie 52 parki i 33 tzw. parki kieszonkowe.

Zieleń miejska w Krakowie w 2022

Jak zapowiedział w 2022 roku otwarty zostanie Park Rzeczny "Ogród Płaszów", który uzyskał dofinansowanie w ramach rządowego funduszu "Polski Ład" oraz pierwsza część parku Zakrzówek.

"Chcielibyśmy w wakacje oddać do użytku kąpielisko. Będzie już można bezpiecznie chodzić dookoła akwenu" – mówił dyrektor Kempf.

Dodał, że największą inwestycją realizowaną w przyszłym roku będzie rewitalizacja 8-hektorowego Parku Bednarskiego, która zacznie się w najbliższym czasie. ZZM chce też urządzić kilka "parków kieszonkowych" m.in. przy ul. Na Załęczu i ul. Popławskiego.

Dzięki porozumieniu z "Wodami Polskimi" przy okazji remontu wałów przeciwpowodziowych wybudowanych zostanie ok. 15 km nowych dróg dla rowerów wzdłuż Wisły i Dłubni. Koszt to ok. 9 mln zł.

"Chcielibyśmy w najbliższym czasie ogłosić wyniki konsultacji w sprawie ścieżki wzdłuż Rudawy i będziemy starali się, żeby zadanie także znalazło się w przyszłorocznym budżecie" – mówił Kempf.

Połowa ze 120 mln zł zostanie przeznaczona na inwestycję, a połowa na bieżące utrzymanie zieleni: koszenie, grabienie, nasadzenia i pielęgnację.

Nowością w miejskich parkach będzie segregacja odpadów. Pierwsze kosze do selektywnej zbiórki już zostały ustawione w odnowionej części parku Bagry Wielkie – popularnego miejsca odpoczynku krakowian.

"Wydaje się, że jest to niewielka zmiana, ale w przestrzeni publicznej to rewolucja. Wiele miast, z różnych powodów, do tej pory nie wprowadziło tego rozwiązania. Wymaga to zmiany myślenia o utrzymaniu zieleni – będą specjalne miejsca, w których będą składowane sortowane odpady" – mówił Kempf. 

To rozwiązanie będzie też wprowadzone w parku Reduta.

Czytaj: Czy Polacy dbają o tereny zielone?

fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2022