O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

„Ziarno” – postępowanie w sprawie spółki pod nadzorem prokuratora

Ziarno

Grupa Producentów Rolnych „Ziarno” z Cichoradza nie uregulowała w ubiegłym roku płatności za zboże i rzepak wobec kilkuset rolników. Straty liczone są w milionach złotych. Sprawa trafiła do organów ścigania prawa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prokuratora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu w tej sprawie.

,,Ziarno” pod nadzorem prokuratury

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych poinformował, że zwrócił się do Prokuratora Generalnego - Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o objęcie szczególnym nadzorem postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu dotyczącego oszustw popełnianych w ramach prowadzonej na rynku rolniczym działalności gospodarczej przez Grupę Producentów Rolnych „Ziarno” sp. z o. o. z Cichoradza w powiecie toruńskim. W wyniku działania tego podmiotu poszkodowanych miało zostać kilkuset rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane Grupie zboże.

Działania Grupy Producentów Rolnych „Ziarno” spowodowały, że ponad 800 rolników, nie ze swej winy, poniosło ogromne straty finansowe, co w oczywisty sposób znacznie utrudnia prowadzenie przez nich dalszej działalności rolniczej, ale przede wszystkim niekorzystnie wpływa na życie rodzin rolniczych, pozbawionych części swoich dochodów.

– czytamy na stronie KRIR.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się w tej sytuacji o podjęcie wszelkich możliwych działań, w celu doprowadzenia do wyciągnięcia surowych konsekwencji prawnych wobec osób dopuszczających się takich czynów, które działałyby również prewencyjnie dla innych. Dodatkowo KRIR chce także o udzielenia wszelkiej możliwej pomocy pokrzywdzonym przez ..Ziarno” rolnikom. W ten sposób według KRIR ma zostać urzeczywistniona zasada sprawiedliwości społecznej w demokratycznym państwie prawnym.

W odpowiedzi na pismo KRIR Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej poinformował, iż przedmiotowe postępowanie przygotowawcze w sprawie spółki ,,Ziarno”, opatrzone sygn. akt PO I Ds 8.2020 Prokuratury Okręgowej Toruniu, zostało już objęte zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i jest stałym zainteresowaniu tej jednostki prokuratury.

Rośliny miododajne – świętokrzyskie sadzi drzewa i krzewy dla pszczół

,,Ziarno” oszukało rolników?

O sprawie było głośno już na początku tego roku,Ziarno spolka kiedy to prezes Grupy Producentów Rolnych „Ziarno” przekonywał poszkodowanych rolników, że wszystkie zaległości zostaną spłacone.

Przypomnijmy, Grupa Producentów Rolnych „Ziarno” z Cichoradza w pow. toruńskim nie uregulowała w ub. roku płatności za zboże i rzepak wobec kilkuset rolników. Straty liczone są w milionach złotych. Sprawa trafiła do organów ścigania prawa. Zajmują się też nią posłowie, urzędnicy samorządów i ministerstw.

Najgorszą rzeczą, jaka stała się w spółce „Ziarno” było to, że dopuściliśmy do tego, że rolnicy nie mają zapłacone za swoje plony. Moim priorytetem jest, aby pospłacać wierzycieli. Mam świadomość, że nie da rady tego zrobić szybko, ale będę pracował, aby tak się stało.

– zapewnił Stefan Kowalski, prezes „Ziarna” podczas spotkania z rolnikami w Sztynwagu w lutym tego roku.

Organizatorką spotkania w Sztynwagu była Hanna Kołodziej z gm. Grudziądz, której „Ziarno” zalega z płatnością 20 tys. zł.

Są rolnicy, którzy nawet swoje gospodarstwa wystawiają na sprzedaż, bo nie mają z czego żyć. Inni żyją z emerytur swoich bliskich.

– mówiła wtedy Hanna Kołodziej.

krir.pl/grudziadz.naszemiasto.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023