Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Zespoły łożyskowe – podstawowy element wielu maszyn rolniczych

zespoły łożyskowe

Zespoły łożyskowe składają się z dwóch podstawowych elementów, czyli łożyska tocznego i specjalnie stworzonej do tego oprawy.

Poza podstawową konstrukcją element może się składać z gniazd kulistych, smarowniczek, koszyczków i osłonek wykonanych ze stali lub tworzyw sztucznych. Ze względu na swoje zalety elementy łożysk znalazły zastosowanie w rolnictwie, budownictwie, górnictwie, maszynach włókienniczych, w wentylatorach oraz w przemyśle spożywczym i drzewnym.

Charakterystyka zespołów łożyskowych 

Zespoły łożyskowe posiadają opary, które są zbudowane na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są modele o przekroju poprzecznym, ale mogą to być również modele stożkowe, baryłkowe lub samonastawne. Materiałem eksploatacyjnym obudowy jest zwykle stal, żeliwo lub tworzywo konstrukcyjne odpowiednie do danego zastosowania. Zespoły są zwykle podzielone według rodzaju oprawek. Biorąc pod uwagę ten aspekt, istnieją łożyska w obudowach dzielonych i łożyska w obudowach niedzielonych.

W łożyskach, dzięki zastosowaniu systemu smarowania, zwanego kalamitek, możliwe jest łatwe smarowanie łożyska, dla tego wymagają one dobrego smarowania, ponieważ pracują z dużymi prędkościami i są zwykle montowane w oprawach łożyskowych. Konstrukcja jest bardzo prosta, łatwa w montażu i demontażu oraz tania, dzięki czemu jednostki te cieszą się dużą popularnością. Obudowę zespołu stosuje się głównie wtedy, gdy łożysko wymaga dużej sztywności podczas pracy i odpowiedniego smarowania.

Bardzo często łożyska są używane do podtrzymywania długich wałów, aby zapobiec ich skręcaniu lub niewspółosiowości. Obudowy łożysk są również używane do podpierania dużych wałów, gdzie istnieje ryzyko przeciążenia korpusu lub wału głównego, na którym łożysko jest zamontowane.

Zespoły łożyskowe są trwałe 

Zespoły łożyskowe posiadają oprawy, które bardzo dobrze przenoszą drgania, dzięki czemu łożysko i cały zespół nie mają z nią kontaktu. Trwałość łożyska zamontowanego w obudowie jest stosunkowo długa, ale to zależy od jakości wału. Dzięki możliwościom samonastawności są w stanie kompensować błędy niewspółosiowości, korygując w ten sposób nieprawidłowe zamontowanie wału.

Ze względu na swoje zalety zespół łożyskowy znalazł zastosowanie w wielu branżach, w tym w rolnictwie, budownictwie, górnictwie, maszynach włókienniczych, w wentylatorach oraz w przemyśle spożywczym i drzewnym. Zestaw rolek to najlepsze rozwiązanie do zakurzonych przestrzeni. Ich zewnętrzna powłoka zapewnia doskonałą ochronę i jest skuteczna przed zabrudzeniem.

swiatrolnika.info 2023