O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zespół stresowy u świń wywołuje szereg groźnych objawów

zespół stresu u świń

Zespół stresowy u świń może dotknąć świnie w każdym wieku. Choroba jest wywoływana nagłą aktywnością mięśni.

Zespół stresowy u trzody chlewnej obejmuje ostry stres i nagłą śmierć. W efekcie u chorych świń można zaobserwować bardzo silne drżenie mięśni, szybkie oddychanie, czerwoną skórę czy też początek rigor mortis (sztywność mięśni po śmierci) w około 5 minut po śmierci. Leczenie w tym przypadku jest zwykle nieskuteczne.

Główne objawy 

Jedną z najgroźniejszych chorób, która dotyka świnie jest pleuropneumonia. Pleuropneumonia ma ostry przebieg, dlatego w przypadku nowego wybuchu choroby ważne jest, aby szybko zidentyfikować czynnik sprawczy i podać lek w iniekcji wszystkim świniom w grupie. Oprócz tej choroby równie groźny jest zespół stresowy u świń, który obejmuje grupę stanów związanych z genem recesywnym. Świnie z dobrze rozwiniętymi mięśniami są bardziej narażone na posiadanie tego genu. Świnia może być homozygotyczna (podatna), heterozygotyczna lub wolna od genu (obie nie są podatne). Zespół wywołuje u zwierząt silne i aktywne drżenie mięśni, szybki oddech, czerwoną skórę z wysypką oraz podwyższoną temperaturę. Zarażone zwierzęta padają często w ciągu 15-20 minut. W przypadku tej choroby może wystąpić również charakterystyczny początek rigor mortis, czyli sztywność mięśni po śmierci w około 5 minut po śmierci.

zespół stresowy u świń objawy

Zespół stresowy u świń – sposoby zapobiegania 

Zespół stresowy u świń to efekt nagłej aktywności mięśni. Diagnostyka w przypadku tej choroby opiera się na nagłym początku, objawach klinicznych, podatności rasy i wiedzy o obecności lub braku genu u świni. Jeśli chodzi o zapobieganie, to należy unikać stresu u świń, selekcjonować zwierzęta hodowlane (zwłaszcza knury), potwierdzić negatywny wynik dla obecności genu. W leczeniu należy podać środek uspokajający, podać domięśniowo 50-100 ml glukonianu wapnia, w dwa różne miejsca. Ważne jest, aby nie ruszać zwierzęcia ani nie powodować niepotrzebnej aktywności mięśni.

Przeczytaj również: Groźna choroba świń – krwotoczny zespół jelitowy

3trzy3.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023