Talk icon

Informacje

06-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Zełenski: 75 milionów ton zboża może utknąć na Ukrainie. Potrzebna broń

Zełenski

Rosja blokuje eksport milionów ton zboża z Ukrainy.  Prezydent Zełenski apeluje o dostawy broni, które mogą zapewnić bezpieczny transport.

Jak informuje agencja Reutera, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie, że bezpieczny eksport zboża blokowanego przez Rosję mogą zapewnić dostawy broni. Inaczej do jesieni w ukraińskich silosach może pozostać aż 75 milionów ton.

Marynarka wojenna może pomóc w transporcie zboża

Zełenski poinformował na konferencji, że obecnie z Ukrainy wypłynąć nie może 22-25 milionów ton zboża. Do jesieni może to już być 75 milionów ton. Dodał, że omawia z Wielką Brytanią i Turcją pomysł, aby marynarka wojenna kraju trzeciego gwarantowała przepływ ukraińskiego eksportu zboża przez kontrolowane przez Rosję Morze Czarne. "Najmocniejszą gwarancją bezpiecznego przepływu zboża byłaby jednak ukraińska broń" – powiedział dziennikarzom.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które transportuje głównie drogą morską. Rosja blokuje porty na Morzu Czarnym, uniemożliwiając Ukrainie eksport zbóż. Powoduje to groźbę gwałtownego wzrostu cen zbóż na światowych rynkach, oraz niedobory żywności w krajach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Wiadomo również, że Rosja wywozi i sprzedaje nielegalnie zboże skradzione Ukrainie.

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże „jeśli Ukraina oczyści porty” i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już zapowiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

Zełenski

Zełenski może liczyć na pomoc Unii Europejskiej

Przypominamy, że w połowie maja Komisja Europejska przedstawiła inicjatywę utworzenia tzw. korytarzy solidarnościowych, które mają pozwolić na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową przy użyciu infrastruktury UE oraz na import potrzebnych Ukrainie towarów. Uruchomiona w tym celu została platforma internetowa do nawiązywania kontaktów między przedsiębiorcami z Ukrainy i UE.  Jest ona jednym z elementów realizacji tego programu.

Dalsze blokowanie przez Rosję eksportu zboża z Ukrainy zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu świata. Liczy się więc każda tona odzyskanego zboża.

Czytaj również:Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

PAP/ fot.fb,Wołodymyr Zełenski

swiatrolnika.info 2022