O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Zdalne nawadnianie – skutki suszy i kryzys mogą nie być tak dotkliwe

Zdalne nawadnianie

Zdalne nawadnianie wdrożono już w wielu gospodarstwach rolnych ze względu na wciąż rosnącą ilość pól uprawnych. Systemu umożliwia podlewanie upraw rolniczych bez obecności czynnika ludzkiego, czego efektem jest zaoszczędzony czas rolnika oraz zmniejszone ryzyko zarażenia koronawirusem w dobie panującej pandemii.

Zdalne nawadnianie pól uprawnych

Zdalne nawadnianie dzięki prawidłowo zaprojektowanemu systemowi może efektywnie wspomóc rolnictwo. Zapotrzebowanie roślin na wodę jest bezpośrednio uzależnione od ich gatunku, sposobu uprawy, faz rozwoju oraz podłoża. Systemy nawadniające mogą z powodzeniem wpłynąć na prawidłowy wzrost roślin , ich jakość i plenność. Szczególny nacisk na zaopatrzenie upraw w wystarczającą ilość wody należy kłaść podczas siewu i sadzenia roślin. Ponadto zdalne nawadnianie umożliwia ustalenie konkretnych przedziałów czasowych, w których system ma działać, co jest korzystne w przypadku, gdy roślina wymaga podlewania w nocy. Dodatkowo nie wymaga kontaktu fizycznego, co w kontekście obecnej sytuacji panującej w kraju i pandemii wirusa COVID-19 znacząco ogranicza kontakt fizyczny, a w efekcie ryzyko zarażenia.

Czytaj także: Ukraińcy muszą pomóc – pracownicy sezonowi są niezbędni! Sadownicy apelują do premiera!

Zdalne nawadnianie – nawadnianie deszczowniane

Zdalne nawadnianie systemem nawadniania deszczownianegoZdalne nawadnianie stosuje się zazwyczaj w uprawach rolniczych i warzywnictwie. System polega na imitowaniu opadów deszczu – woda dostarczana jest w formie kropel pochodzących ze zraszaczy. Niestety metodzie towarzyszą straty wynikające z parowania podczas nawadniania. Systemy deszczowniane można podzielić na trzy główne typy: ruchomy, stały i półstały. Tym ruchomy można zastosować na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Jest najtańszy, a przy tym najmniej trwały i wymaga wyższych nakładów eksploatacyjnych. Deszczownie stałe stosuje się najczęściej w uprawach ogrodowych. Są droższe od typu ruchomego, ale wymagają dużo mniejszych nakładów eksploatacyjnych. Natomiast ostatni rodzaj deszczowni półstałych jest najbardziej powszechny w gospodarstwach rolnych. Składają się rurociągów zakopanych w ziemi z czego część z nich może być przenośna i układana według potrzeb.

Zdalne nawadnianie – mini zraszanie

Zdalne nawadnianie oparte na mini zraszaniu stosuje się głównie wśród roślin, których nie powinno się obficie zwilżać wodą. Takie systemy dostarczają uprawom wodę w postaci strumieni lub kropel. Najczęściej stosuje się je w sadownictwie oraz w produkcji pod osłonami. Nawadnianie tą drogą polega na zraszaniu powierzchni gleby w pobliżu rośliny za pośrednictwem niewielkich mini zraszaczy wykonanych z tworzywa sztucznego. Mini zraszacze kompresujące powodują zwiększenie równomiernego nawadniania, dzięki wydatkowaniu wody na stałym poziomie.

Zdalne nawadnianie – nawadnianie kroplowe

Zdalne nawadnianie w sposób kroplowy to punktowe nawilżanie gleby poprzez pojedyncze krople lub stróżki wody. Metodę stosuje się zazwyczaj w uprawach ogrodniczych i warzywniczych, niekiedy i sadowniczych. Co ciekawe w Polsce systemy kroplowe wykorzystywane są również podczas nawadniania upraw chmielu. Polegają na podaniu wody poprzez kroplowniki o niskim wydatkowaniu wody bezpośrednio do systemu korzeniowego danej rośliny. Wyróżniają się na tle innych systemów przede wszystkim wysokim poziomem efektywności nawadniania. Dodatkowo straty podczas ewaporacji, czyli podczas parowania są znacznie niższe niż w przypadku innych metod.

Wydłużony termin naboru nawadniania w gospodarstwach rolnych

Termin naboru wniosków o przyznanie pomocy w modernizowaniu gospodarstw pod względem nawadniania został wydłużony do 20 lipca 2020 roku.

Uprzejmie informuję, że decyzją Prezesa ARiMR, w myśl art. 67a ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 217 z późn. zm.), wprowadzonego art. 53 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695) wydłużeniu ulega termin, do którego mogą być składane wnioski o przyznanie pomocy w ramach ww. naboru. Pierwotnie obowiązujący termin trwania naboru zostaje przedłużony do dnia 20 lipca 2020 r. włącznie

– zakomunikował Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

arimr.gov,pl/ fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023