Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Zboża i soja zanotowały lekki wzrost z początkiem tygodnia

Zboża

W Chicago notowania zboża w przypadku pszenicy i kukurydzy oraz kompleksu sojowego wzrosły lekko po dobrych danych tygodniowych o wysyłkach eksportowych. 

Jednocześnie skala odbicia ograniczona została przez wzrost wartości dolara, który przekroczył parytet i był najsilniejszy do euro od 20 lat. Dodatkowo zapowiadany jest gwałtowny spadek produkcji kukurydzy także w skali całej UE. Warto przypomnieć, że USDA obniżył swoje prognozy dotyczące zbiorów do 60 mln ton (najmniej od 2015 r.), co oznacza spadek o 11 mln ton w porównaniu z 2021 r.

Przecena euro wpłynęła na notowania zboża

Gwałtowna przecena wspólnej waluty sprzyja unijnemu eksportowi i pomogła w odbiciu notowań zboża, które jednak tylko w małej części zniwelowały ubiegłotygodniowe spadki.

Najnowszy raport tygodniowy FranceAgriMer na temat kondycji zasiewów obniżył ocenę francuskich uprawy kukurydzy uznanych za „dobre/doskonałe” do tylko 50%. Tydzień wcześniej było to 53%, a w ubiegłym roku 91%. Tak niskiego poziomu ocen nie nie było od 2011 roku.

Zboża

Zapowiada się gwałtowny spadek produkcji kukurydzy także w skali całej UE. Warto przypomnieć, że USDA obniżył swoje prognozy dotyczące zbiorów do 60 mln ton (najmniej od 2015 r), co oznacza spadek o 11 mln ton w porównaniu z 2021 r.

Na rynku walutowym umocnienie dolara wywołało tradycyjnie już osłabienie złotego do obu głównych walut. Tym razem dolar był na zamknięciu (4,7866) droższy od euro (4,7591).

Czytaj też: MRiRW podało aktualne ceny skupu zbóż. Jest drogo

ewgt.com.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022