Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Zbiory kukurydzy w Niemczech będą drastycznie mniejsze niż zakładano

Zbiory kukurydzy

Zbiory kukurydzy w Niemczech są znacznie mniejsze, niż pierwotnie oczekiwano. Powodem są niekończące się upały i susze w wielu częściach Niemiec. 

Informacje te przekazało Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen (DRV) w szóstym oszacowaniu zbiorów. W całej Europie uprawa kukurydzy jest dotknięta suszą, tylko na Ukrainie podniesiono prognozy zbiorów. Jednak w przypadku wszystkich innych rodzajów zbóż DRV podtrzymuje swoje oczekiwania dotyczące w dużej mierze zakończonego zbioru zbóż.

Susza w znacznym stopniu uszczupli zbiory kukurydzy

„Ciągła susza doprowadzi do ogromnych strat plonów kukurydzy na ziarno. Liczymy się obecnie ze stratami prawie 600 tys. ton. To około 15 procent pierwotnie prognozowanej wielkości zbiorów” – powiedział ekspert ds. rynku zbóż Niemieckiego Stowarzyszenia Raiffeisen (DRV), Guido Seedler.

Jednak związany z tym niedobór podaży może się nasilać. Z powodu suszy zbiory kukurydzy na kiszonkę w gospodarstwach hodowlanych będą również mniejsze. Aby uzupełnić powstałe luki w zaopatrzeniu w paszę, dodatkowe obszary, które pierwotnie były przeznaczone do zbioru kukurydzy na ziarno, powinny być zbierane jako kukurydza kiszonkowa.

W całej Europie uprawa kukurydzy jest dotknięta suszą, tylko na Ukrainie podniesiono prognozy zbiorów. 

„Musimy dostosować się do bardzo ograniczonej podaży kukurydzy na rynku. Stwarza to szczególne wyzwania dla przemysłu paszowego” – uważa Guido Seedler.

Zbiory kukurydzy

Zbiory wszystkich zbóż w Niemczech pozostają niezmienione

Jednak w przypadku wszystkich innych rodzajów zbóż DRV podtrzymuje swoje oczekiwania dotyczące w dużej mierze zakończonego zbioru zbóż. Seedler zakłada obecnie zbiory zbóż na poziomie 42,9 mln ton. Pomimo znacznych korekt na zbiory kukurydzy, wartość ta jest tylko nieznacznie niższa niż w poprzednim miesiącu.

Powodem tego jest fakt, że Federalny Urząd Statystyczny w swoich przedstawionych na początku sierpnia danych dotyczących upraw zakłada nieco większą powierzchnię pod uprawę zbóż. 

„Ogólne właściwości są dobre, ale często widzimy słabsze wartości białka w pszenicy niż w poprzednich latach” – mówi Seedler.

Prognozę zbiorów rzepaku podniesiono nieznacznie do 4 mln ton ze względu na dobre plony z hektara.

Czytaj też: USDA podniósł prognozy produkcji i eksportu z Ukrainy oraz Rosji

agrarheute.com/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023