Informacje
13-05-2020
Zaufanie rolników spada. Prowadzenie gospodarki rolnej w Holandii jest coraz trudniejsze. Pod koniec ubiegłego roku holenderski rząd ogłosił z dnia na dzień, że produkcja mięsna ma zostać ograniczona o 50 proc. ze względu na konieczność ochrony klimatu. Fala protestów przelała się przez Europę ponieważ zaraz po Holandii na ulicę wyszli rolnicy z Niemiec i Francji.
Zaufanie rolników spada – najpierw ograniczenie produkcji mięsnej o połowę, teraz koronawirus
Zaufanie rolników spada nie tylko w Holandii. Każde państwo jest dotknięte pandemią koronawirusa i wszędzie rolnicy boją się o swój dobytek. Na negatywne nastroje wśród rolników wpływa nie tylko koronawirus, ale również problemy związane z pogodą – susza i przymrozki. Ponadto negatywny wpływ na zaufanie rolników ma również polityka prowadzona przez poszczególne rządy.
Protesty niemieckich rolników w październiku ubiegłego roku wywołane były rosnącym niezadowoleniem wobec polityki rolnej niemieckiego rządu. Niemieccy farmerzy sprzeciwiają się projektowi klimatycznemu, przyjętemu przez Bundestag i niemiecki rząd, który, ich zdaniem, nakłada na rolników zbyt duże obciążenia i prowadzi do nieopłacalności produkcji. Niemieccy rolnicy sprzeciwiają się także transferom funduszy unijnych między filarami, ograniczeniom w stosowaniu nawozów i nakładaniu zbyt wyśrubowanych norm produkcji, które radykalnie zwiększają jej koszty.
Czytaj także: Protesty wznowione! Rolnicy niemieccy nie dają za wygraną
Francuzi natomiast protestowali przeciwko wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowie z państwami Mercosur, dołączając się do protestów “żółtych kamizelek”. Rolnicy większości europejskich państw sprzeciwiają się zalewowi unijnego rynku przez produkty rolne napływające z krajów Ameryki Południowej.
W Holandii negatywne nastroje w rolnictwie przejawiają się w wynikach badań, wykonanych na zlecenie holenderskiego Ministerstwa Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności, firmy specjalizującej się w doradztwie podatkowym – Flynth, a także w ramach badań ekonomicznych uniwersytetu Wageningen. Powodem niezadowolenia rolników jest m.in. polityka państwa związana ochroną klimatu i obostrzeniami, jakie wciąż są nakładane na holenderskich farmerów.
Zaufanie rolników spada – wyniki holenderskich badań
Według holenderskiego indeksu Agro Trust Index LTO, który jest swoistym barometrem ekonomicznym i stanowi kombinację wskaźnika nastroju obecnie oraz w perspektywie 2-3 lat, są to najniżej notowane nastroje społeczne wśród rolników od początku pomiarów w 2013 roku. Wskaźnik zaufania wśród rolników spadł poniżej zera, do -4 stopni w skali. Jest to spadek o 13,6 punktu pomiaru. Największy spadek nastroju odnotowywany jest wśród producentów kwiatów, mleka, owoców i warzyw.
W badaniu nastrojów producentów sektora rolnego wzięło udział ponad 540 firm. Największym spadkiem nastroju dotknął producentów kwiatów szklarniowych. W perspektywie długoterminowej, zdaniem analityków, największy spadek nastrojów będzie wśród producentów mleka. Wynika to ze słabej oceny potencjalnego rozwoju swojego gospodarstwa. W przypadku rolników wskaźnik spadł o 27 punktów, znacznie poniżej zera, do -24 punktów. Według badań nie uległ zmianie nastrój producentów wieprzowiny, bydła mlecznego oraz drobiu.
Patrząc w przyszłość, rolnicy są znacznie bardziej negatywnie nastawieni wobec perspektyw sektora rolnego w Holandii. Holenderscy rolnicy w szczególności spodziewają się spadku cen plonów i spadku obrotów oraz zysku.
nieuweoogst.nl/Fot.: pixabay.com