Talk icon

Informacje

20-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zasiewy kukurydzy i soi w USA postępują zbyt wolno

Zasiewy kukurydzy

USDA w Poniedziałek Wielkanocny opublikował raport, z którego wynika, że zasiewy kukurydzy i soi wynoszą 4 proc. areału. Rok temu było to już 7 proc.

Średnio o tej porze roku zasianych kukurydzą pól jest już około 6–7 proc. . W wolnym tempie postępują też zasiewy soi. W Wielkanoc obsianych było jedynie 1 proc. planowanego obszaru. Zwykle jest to koło 3 proc. Wolniej niż zwykle przebiega też siew pszenicy jarej (1% poniżej średniej.

Jakie będą zbiory kukurydzy w 2022 roku?

Zasiewy kukurydzy to niejedyny siew, który zaliczył spadki w tym roku. Wolniej niż zwykle przebiega też siew pszenicy jarej (1% poniżej średniej), ale tempo zasiewów jęczmienia jest wyższe od średniej. W USA z powodu suszy areał pszenicy ozimej spadł do 30 proc. Ocena była poniżej średniej oczekiwań analityków i najniższa o tej porze roku od 1996 roku. 

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska odnotowała, że produkcja kukurydzy wzrośnie do 72,5 mln ton. Przy podwyższeniu prognoz produkcji tego ziarna jednocześnie bez zmian pozostała prognoza dotycząca importu kukurydzy do UE, która zatrzymała się na poziomie 14,5 mln ton. Odnotowana korekta w górę zbiorów kukurydzy była o 1 mln ton większa w porównaniu ze skalą podwyżki, którą oczekiwano od eksportu kukurydzy z UE (6 mln ton). Z tego też powodu została podniesiona końcowa prognoza zapasów kukurydzy na równowartość 19,8 mln ton z 18,8 mln ton miesiąc wcześniej.

Zasiewy kukurydzy w Polsce

Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała dla rolników niezbędne informacje, dzięki którym zasiewy kukurydzy będą prostsze.

Żeby zadbać o dobre plony, oczywistym jest na samym początku odpowiednie przygotowanie terminu siewu nasion. Z racji tego, że kukurydza jest gatunkiem ciepłolubnym, to koniecznie jest uprzednie ustalenie takiego terminu wysiewu nasion, aby temperatura sprzyjała początkowemu procesu kiełkowania nasion oraz prawidłowemu rozwoju siewek. 

Na początek przyjrzyjmy się ziarnom typu dent, które powinno wysiewać się dopiero wówczas, gdy temperatura gleby osiągnie minimum 10-12°C. Inaczej sytuacja klaruje się w przypadku odmian ziaren typu flint. Ta odmiana przygotowana jest na niższe temperatury gleby i można ją wysiewać już przy 8-9°C. Flint posiada też lepszy wigor początkowy.

Powszechnie przyjęło się, że do siewu w pierwszej kolejności przeznaczone są odmiany do zbioru na ziarno, a dopiero później odmiany przeznaczone do zbioru na kiszonkę. Dzieje się tak, ponieważ opóźnienie terminu siewu, czyli wydłużenie długości dnia, stymuluje w roślinie wytworzenie większej masy wegetatywnej kosztem obniżenie plonu ziarna. Z tej racji przeprowadzenie terminowego siewu nasion jest konieczne w przypadku kukurydzy przeznaczanej na ziarno. Kukurydza uprawiana na kiszonkę nie ma aż takich rygorystycznych ram terminu wysiewu.

Czytaj również: Kukurydza potrzebna od zaraz. Dotychczas dostarczała ją Ukraina...

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023