O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Zaraza ziemniaka – pierwsze objawy pojawiają się na liściach

Zaraza ziemniaka

Zaraza ziemniaka to choroba, występująca co roku w różnym nasileniu. Do epidemii dochodzi najczęściej, gdy w czerwcu lub w lipcu jest chłodno i wilgotno. Jest wiele źródeł infekcji. Grzyb Phytophthora infestans zimuje na porażonych bulwach (wysypiska, samosiewy, sadzeniaki) w postaci grzybni lub zarodnika przetrwalnikowego, tzw. oospory w glebie. Dlatego w ograniczeniu tej choroby duże znaczenie ma wysoka zdrowotność wykorzystanych sadzeniaków i izolacja przestrzenna od potencjalnych źródeł infekcji.

Zaraza w uprawach zaraza ziemniaka zwalczanie

Zaraza ziemniaka to choroba, występująca co roku w różnym nasileniu. Pierwsze objawy chorobowe wywołane porażeniem ziemniaka przez grzyba Phytophthora infestans występują na liściach, ale mogą wystąpić infekcje na łodydze tzw. zaraza łodygowa. Zazwyczaj są to oliwkowozielone plamy z jasną obwódką. Przebarwienia z czasem ciemnieją i zmieniają kolor na brązowy. Zaraza ziemniaka rozwija się szczególnie wtedy, gdy występuje zbyt wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Do porażenia roślin może dochodzić również, gdy występują długo utrzymujące się w ciągu dnia mgły i rosy. W takich warunkach w ciągu kilku dni dochodzi do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się infekcji. Przy wysokiej wilgotności na dolnej stronie chorych liści, na pograniczu zdrowej i chorej części, występuje biało-szary nalot utworzony przez trzonki i zarodniki konidialne. W okresach suchej pogody nalot ten zanika i dochodzi do powstania nekroz. Objawy chorobowe mogą powstać także na łodygach, a następnie na bulwach. Gwałtowny rozwój choroby może zredukować potencjalny plon nawet o 70%.

Zaraza ziemniaka – zapobieganie 

W ochronie ziemniaka przed tymi groźnymi patogenami pierwsze zabiegi fungicydowe powinny być wykonane profilaktyczne, zanim pojawią się widoczne objawy chorobowe. Systematyczne ich powtarzanie, aż do zbioru bulw, pomaga utrzymać wysoki status zdrowotny plantacji. Częstotliwość stosowania fungicydów zależy od przebiegu pogody w czasie wegetacji. Przy częstych opadach zabiegi należy wykonywać nawet co 7-10 dni. W warunkach suchych czas ten można wydłużyć, a w rotacji sięgać także po preparaty o działaniu powierzchniowym.

W warunkach wysokiej wilgotności, kiedy rośliny rozwijają się stosunkowo szybko i jednocześnie spodziewamy się wcześnie infekcji, cykl zabiegów należy rozpocząć od preparatu o działaniu wgłębnym.

Zobacz: Ziemniaki – Polska może w najbliższym czasie stać się liderem w Europie

agro.bayer.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023