O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zaraza ziemniaczana na ogórkach może zniszczyć cały plon w kilka dni

zaraza ziemniaczana na ogórkach

Zaraza ziemniaczana na ogórkach oraz pomidorach jest wywoływana przez organizm grzybopodobny tzw. Phytophthora infestans.

Zarazę ziemniaczaną wywołuje organizm grzybopodobny tzw. Phytophthora infestans. Jest to bardzo niebezpieczna choroba. Jeśli wystąpi w uprawie ogórków, poraża wszystkie organy nadziemne rośliny, w tym także owoce. Objawy obserwowane są zazwyczaj pod koniec czerwca. W tym czasie patogen poraża wczesne odmiany ziemniaków.

Niebezpieczna zaraza ziemniaczana na ogórkach

Ogórki najcześciej padają ofiarą infekcji bakteryjnych, grzybowych oraz wirusowych. Najczęstsze choroby ogórków z tej grupy to m.in. bakteryjna kanciasta plamistość ogórka, mączniak oraz mozaika ogórkowa. Mączniak zwykle atakuje latem (VII-VIII) i objawia się pojawianiem się żółtawych, kanciastych plam (blisko krawędzi liści), które szybko zajmują całą blaszkę liściową, co w efekcie prowadzi do zamierania liści i całych roślin. Niebezpieczna jest również zaraza ziemniaczana na ogórkach. Zaraza występuję również na pomidorach i innych warzywach psiankowatych. U ogórków Phytophthora infestans poraża wszystkie organy nadziemne rośliny, w tym także owoce. Szkody spowodowane przez zarazę ziemniaczaną są widoczne już w czerwcu (w przypadku ogórków uprawianych na gruncie). Ogórki uprawiane w tunelach i szklarniach okazują symptomy choroby już w kwietniu. 

W wyniku porażenia pomidorów i ogórków zarazą ziemniaczaną na liściach tworzą się wodniste, szarozielone, stopniowo brązowiejące plamy. Choroba może postępować szybko, doprowadzając do wyniszczenia całego plonu w ciągu kilku dni.

zaraza ziemniaczana za ogórkach zapobieganie

Zapobieganie

Zaraza ziemniaczana na ogórkach może zniszczyć cały plon w kilka dni, dlatego bardzo ważne jest jej zapobieganie. Przede wszystkim do sadzenia należy stosować zdrowe rośliny. Unikajmy zbyt gęstego sadzenia roślin, aby zapewnić im odpowiednio przewietrzane stanowisko. Ponadto należy ustawić sadzonki tak, aby nie dotykały się wzajemnie. Po pierwsze mogą się zarazić przez kontakt. A po drugie im są gęściej, tym dociera do nich mniej słońca oraz tworzy się większa wilgotność. 

W ciągu sezonu należy prowadzić regularną obserwację roślin, aby móc odpowiednio szybko zareagować w przypadku wystąpienia choroby. Zainfekowane, zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.

Przeczytaj również: Uprawa ogórków – jak chronić się przed chorobami?

ogrodlokalny.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023