O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-11-2019

Autor: Świat Rolnika

Zapytaliśmy niemieckie ministerstwo rolnictwa czy boi się ASF w Polsce: Niemieccy myśliwi są gotowi do odstrzału!

Zapytaliśmy niemieckie ministerstwo rolnictwa czy boi się ASF w Polsce: Niemieccy myśliwi są gotowi do odstrzału!

Specjalnie dla ŚwiatRolnika.info Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa ustosunkowało się do informacji o wystąpieniu ASF w Lubuskim, kilkadziesiąt kilometrów od niemieckiej granicy. Przypominamy, że w ciągu tygodnia odnaleziono już ponad 20 padłych dzików blisko zachodniej granicy, a Niemcy dotąd uważali się za państwo wolne od afrykańskiego pomoru świń.

Rzecznik prasowy Federalnego Ministerstwo Żywności i Rolnictwa Friedrike Lenz poinformował nas, że Niemcy traktują sytuację w Polsce poważnie. Podkreślił, że najważniejsza jest edukacja o drogach rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

"Największym czynnikiem ryzyka rozprzestrzeniania się jest człowiek. Nieostrożne usuwanie produktów wieprzowych skażonych ASF może być na przykład źródłem infekcji u dzika. Dlatego edukacja jest bardzo ważna dla zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby"

- powiedział w rozmowie ze „Światem Rolnika” Friedrike Lenz.

Rzecznik niemieckiego resortu rolnictwa podkreślił, że Niemcy od dawna kładą nacisk na edukację i kontrole gospodarstw, by chronić kraj przed epidemią.  

"Edukujemy ludzi, którzy często podróżują po krajach, gdzie obecne są dziki lub trzoda chlewna. Koncentrujemy się na myśliwych, rolnikach, kierowcach ciężarówek i podróżnikach. Działamy wywieszając plakaty w różnych językach. W pociągach rozdajemy broszury informacyjne. Można skorzystać również z naszej strony internetowej, między innymi z ofert pobierania czy z opcji zamawiania materiałów informacyjnych. Do dyspozycji są także nasze kanały mediów społecznościowych. Za pośrednictwem Federalnego Ministerstwa Obrony i Federalnego Ministerstwa Zdrowia uwrażliwiliśmy także niemieckie siły zbrojne. Regularnie zwracamy również uwagę, że środki bezpieczeństwa określone w przepisach Schweinhaltungshygiene muszą być ściśle przestrzegane w przedsiębiorstwach"  

- wymienia jednym tchem działania edukacyjne Friedrike Lenz.

Niemcy jednak biorą pod uwagę nadejście afrykańskiego pomoru świń. W chwili obecnej najbardziej zagrożona jest granica z Polską.

"Jesteśmy również przygotowani na wypadek przedostania się wirusa. Stale optymalizujemy przepisy dotyczące chorób zwierząt i polowań, aby w przypadku wybuchu epidemii dostęp do obszarów dotkniętych chorobą mógł być regulowany i ograniczony. Polowanie będzie ukierunkowane wówczas na powstrzymanie epidemii zwierząt"

- dodaje na zakończenie Friedrike Lenz.

 

Emilia Gromczak (SwiatRolnika.info)

swiatrolnika.info 2023