O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zaprawa do pszenicy – czym jest i jak stosować ten produkt?

Zaprawa do pszenicy

Zaprawa do pszenicy jest potrzebna tym rolnikom, który wyjątkowo zależy na jakości swoich upraw i chcą dbać o każdy etap wzrostu rośliny.

Jednym z kluczowych kroków jest obróbka ziarna, zmniejszająca ryzyko przedostania się grzybów i innych patogenów do gleby w okresie wegetacji aż do zbiorów. Nasiona są noszone na mokro lub na sucho,  z nawozem lub bez. Wybór odpowiedniej zaprawy nasiennej jest czasochłonny, ale w przyszłości przekłada się na zwiększenie ilości i jakości plonów.

Charakterystyka zapraw do pszenicy

Zaprawa do pszenicy powinna być wybierana przez rolników poprzez zwracanie uwagi na niektóre z najważniejszych czynników, w tym rodzaj gleby, płodozmian, plon, obróbka wstępna, rodzaje upraw, choroby, którym należy zapobiegać, pochodzenie odmian. Zaleca się zakup preparatów o najszerszym zasięgu działania. Im więcej substancji aktywnych w składzie, tym lepiej. Warunki wstępne uzyskania dobrej zaprawy, oprócz prawidłowego dozowania, równomiernego pokrycia cząstek i braku ryzyka dla środowiska i ludzi.

Istnieje szereg chorób zbóż, które można zwalczać, stosując odpowiednie zaprawy nasienne. Przy ich pomocy można zwalczyć głownię zwartą jęczmienia, źdźbłową żyta oraz śnieć cuchnącą pszenicy. Rolnicy, którzy mają duże trudności w zwalczaniu zarazy liści pszenicy, gnicia siewek i pleśni śnieżnej również powinni sięgnąć po zaprawę.

Zaprawa do pszenicy

Zaprawa do pszenicy – charakterystyka

Zaprawa do pszenicy na sucho jest najstarsza w sprzedaży. Na rynku jest coraz mniej takich preparatów, ale zwalczają one różne choroby wywołane przez grzyby. Minusem ich stosowania może być to, że słabo pokrywa nasiona i wdychany jest pył.

Zaprawa na mokro jest bardziej skuteczna. Nie tylko zapewnia lepsze krycie, ale także zapewnia lepszą ochronę. Najlepiej używać do tego celu profesjonalnych zapraw, jednakże produkty mniej profesjonalne równie dobrze sobie radzą. Istnieje mit, że nasiona są następnie narażone na działanie wilgoci. Zgodnie z zaleceniami producenta zwiększ wilgotność maksymalnie do 1 do 2 proc.

Czytaj również: Azot w pszenicy. Wybór odmian efektywnie wykorzystujących pierwiastek

Dlaroslin.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023