O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wiemy już, kiedy ruszą zaliczki do płatności bezpośrednich

Zaliczki do płatności bezpośrednich

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie z którego wynika, że zaliczki do płatności bezpośrednich ruszą 17 października 2022 roku.

Akcja potrwa do 1 grudnia 2022 roku. Zaliczki będą wynosić nawet 50 proc., a w sytuacjach nadzwyczajnych nawet 70 proc., zgodnie z rozporządzaniem KE nr 2022/1352 z dnia 3 sierpnia 2022 r. 22 sierpnia na stronie RCL został opublikowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zaliczki na płatności bezpośrednie dla rolników na 2022 rok.

MRiRW: Zaliczki do płatności bezpośrednich już w październiku

W wyjaśnieniu projektu Ministerstwo Rolnictwa podało, że sytuacja związana z pandemią COVID-19, inwazją rosyjską na Ukrainę, a także pojawieniem się suszy, a więc znaczna część problemów z płynnością finansową holdingu, stała się podstawa bezpośrednich płatności ratalnych.

Zaliczki do płatności bezpośrednich, które ruszą 17 października 2022 roku będą dotyczyć płatności dla młodych rolników, płatności dodatkowej, płatności do krów i bydła, płatności do owiec oraz kóz, płatności do roślin pastewnych, strączkowych na ziarno, a także ziemniaków skrobiowych.

Dodatkowo płatności będą obejmować pomidory, truskawki, chmiel, len oraz konopie włókniste. Wparcie otrzymają również małe gospodarstwa  oraz umożliwione zostanie zaliczek na poczet przejściowego wsparcia krajowego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi przewiduje wypłatę zaliczek na objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za 2022 rok.

Zaliczki do płatności bezpośrednich

Czytaj również: Dopłaty do nawozów trafiają do rolników. Przekazano już 1,89 mld zł

WIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023