Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Zakaz eksportu drobiu na Kubę. Powodem ptasia grypa

Zakaz eksportu drobiu

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że obowiązuje zakaz eksportu mięsa drobiowego i produktów drobiowych z województwa wielkopolskiego na Kubę.

Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi.

Zakaz eksportu drobiu z Wielkopolski

W dniu 8 sierpnia br. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja o wprowadzeniu przez Republikę Kuby zakazu eksportu mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych z województwa wielkopolskiego oraz obszarów o promieniu 10 kilometrów od ognisk HPAI. Zakaz eksportu nie obejmuje mięsa drobiowego i produktów drobiowych z zatwierdzonych zakładów znajdujących się w województwach oraz obszarach wolnych od HPAI.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany. Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

zakaz eksportu drobiu

Czytaj też: Zakaz eksportu drobiu z Wielkopolski do Arabii Saudyjskiej

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022