Talk icon

Informacje

15-05-2022

Autor: Michał Rybka

Zadziwiająca decyzja indyjskiego rządu. Eksport pszenicy zakazany

eksport pszenicy

Rząd w Indiach podjął nieoczekiwaną decyzję i nie będzie zaopatrywał poszczególnych państw w żywność. Został też wstrzymany eksport pszenicy.

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Indyjskie rolnictwo dotknięte przez suszę

Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

Jednak teraz Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom – podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.

eksport pszenicy

Eksport pszenicy z Indii zakazany. G7 krytykuje decyzję
 
Jak podaje AP, światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc.

Ministrowie rolnictwa państw G7 na zakończonym w sobotę spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii. "Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają swoje rynki, to pogłębi to tylko obecny kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej rolnikom" – podkreślił minister rolnictwa Niemiec Cem Oezdemir. "Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20" – dodał.

Czytaj także: Rynek zbóż: brakuje jęczmienia i pszenżyta. Podaż niska

źródła: PAP/ fot. pixabay
 
 

swiatrolnika.info 2023