O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Zablokowane ukraińskie porty oznaczają utratę milionów ton zbóż

Ukraińskie porty

Przez zablokowane ukraińskie porty, rolnicy nie zdążą wyeksportować nadwyżki dostępnego zboża w ilości nawet 22-23 mln ton przed nowymi żniwami.

Informację tę przekazał na briefingu prasowym szef Wszechukraińskiej Rady Rolnej Andrij Dykun. Jak poinformował, najbliższe żniwa rozpoczną się za około 2 tygodnie, a w wielu miejscach już występują problemy z przechowywaniem ziarna. Według szacunków Ukraina potrzebuje około 6 miliardów dolarów na akcję żniwną dla rolników do siewu wczesnego zboża.

Dykun: Ukraińskie porty muszą zostać odblokowane

„Przed początkiem aktywnej fazy wojny mogliśmy eksportować do 5 mln ton zboża miesięcznie. Przez 30 lat naszej niepodległości budowaliśmy eksport przez nasze porty. Oznacza to, że 5 milionów ton miesięcznie było eksportowanych wyłącznie przez porty. Obecnie główne porty są zablokowane. Zostały tylko dwa ukraińskie porty na Dunaju” – powiedział Dykun. 

Według niego obecnie w nadwyżce znajduje się około 22-23 mln ton zboża. Ukraina jest gotowa je wyeksportować. Nadal nie są usuwane przed rozpoczęciem nowych zbiorów. 

„W marcu udało nam się wyeksportować 200 tys. ton przez granicę zachodnią, w kwietniu – ok. 900 tys. ton, w maju – 1,7 mln ton. Ukraiński transport kolejowy i samochodowy zaczął tu aktywniej działać. Połowa z 1,7 miliona ton została dostarczona przez dwa porty na Dunaju: Izmail i Reni. Ale to nie wystarczy. Dlatego cały świat mówi o potrzebie odblokowania portów” – wyjaśnił.

Dodał, że w przyszłości oprócz portów konieczne jest rozwijanie zachodniego kierunku przewozów zboża koleją, aby dokonywać przeładunków. 

„Obecnie nie będziemy mieli czasu na eksport całego ziarna przed nowymi żniwami, które się już rozpoczęły. A główna część żniw rozpocznie się za dwa lub trzy tygodnie ” – ostrzegł Andriy Dykun. 

Według jego prognoz do początku jesieni Ukraina będzie miała nadwyżkę 55 mln ton zboża. 

„Będziemy mieć za dużo zboża. Jesteśmy gotowi do eksportu. Dlatego tak ważne jest odblokowanie naszych portów” – powiedział. 

“Jeśli do jesieni ukraińskie porty nie zostaną odblokowane, „ziarno po prostu zacznie znikać. Jeśli nie zaczniemy eksportować przez porty jesienią i zimą, nie będzie sensu wychodzić na pola wiosna” – dodał. 

Ukraińskie porty

Ukraina będzie mieć problemy z przechowywaniem zboża

Zwrócił uwagę, że na pewno pojawi się problem przechowywania ziarna. 

„W przybliżeniu będziemy mieli 10 mln ton zboża, na które nie ma miejsca. Nie ma wind, magazynów. Windy nie zbudujemy w tak krótkim czasie. Możliwe, że rolnicy znajdą nowe magazyny. Zaczynamy kupować i importować na Ukrainę tzw. rękawy foliowe, jest taka technologia magazynowania” – skomentował. 

Ale nawet jeśli ziarno można uratować, pierwsze pytanie brzmi, czy można je zebrać. 

„Według naszych szacunków, które pokrywają się z Ministerstwem Polityki Agrarnej, potrzebujemy około 6 miliardów dolarów na akcję żniwną dla rolników do siewu wczesnego zboża. To kolejna kluczowa kwestia dla rządu i Rady Najwyższej” – podsumował Andrij Dykun. 

Przypomnijmy, że ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar oświadczył, że Rosja eksportuje skradzione ukraińskie zboże do Turcji na podstawie sfałszowanych dokumentów jako „rosyjskie”. 

Czytaj też: Ukrainie zabraknie magazynów na trzymanie 15 mln ton zboża

agravery.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023