Informacje
25-07-2014
W mijającym tygodniu nastąpił niewielki wzrost notowań pszenicy na Euronext – w najbliższym kontrakcie o 0,7% w stosunku do końca poprzedniego tygodnia – do 183 EUR/tonę. Wyraźniejszy wzrost...
Wzrost cen pszenicy
W mijającym tygodniu nastąpił niewielki wzrost notowań pszenicy na Euronext – w najbliższym kontrakcie o 0,7% w stosunku do końca poprzedniego tygodnia – do 183 EUR/tonę. Wyraźniejszy wzrost notowań pszenicy wystąpił na CboT.
Tutaj pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 202,4 USD/tonę, tj. o 2,6% więcej w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ostatnie zwyżki cen pszenicy mogą być odpowiedzią na niepokojące doniesienia o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na ewentualne perturbacje w transporcie zbóż z rejonu Morza Czarnego.
Zestrzelenie przez terrorystów samolotu malezyjskich linii lotniczych spowodowało zaostrzenie konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wraz z tym zwiększa się też zagrożenie pojawienia się utrudnień logistycznych w transporcie zbóż z krajów tego regionu. Ukraina i Rosja są zaliczane do znaczących dostawców pszenicy, poza tym Ukraina zajmuje trzecią pozycję w eksporcie kukurydzy na świecie.
Według prognoz USDA, w sezonie 2014/15 eksport pszenicy z obu krajów miał osiągnąć 28,5 mln ton, co stanowiłoby prawie jedną piątą globalnych dostaw pszenicy przewidzianych w tym sezonie (151,7 mln ton). Jak podkreślają analitycy z australijskiego banku ANZ w Melbourne, globalny rynek zbożowy pozostanie w najbliższym czasie wyjątkowo wrażliwy na rozwój sytuacji na Ukrainie, zwłaszcza dotyczyć to będzie pszenicy.
Czynnikiem, który mógł spowodować taki ruch cen, są także nasilające się obawy o wpływ deszczowej aury w niektórych krajach zachodniej Europy na jakość ziarna pszenicy. Jednak obecne prognozy dla Unii Europejskiej są w dalszym ciągu bardzo optymistyczne. Strategie Grains w lipcowym raporcie podniosła przewidywaną wysokość unijnych zbiorów pszenicy miękkiej – o 1,1 mln ton do 140,5 mln ton. Oznacza to poziom produkcji tego gatunku o 4% przekraczający zeszłoroczny wynik. Także wcześniejsze prognozy KE wskazywały na bardzo dobre zbiory pszenicy.
Prognozy dla Unii są bardzo optymistyczne. SG podwyższyło spodziewaną wysokość tegorocznych zbiorów w UE – z wcześniejszych 65,9 mln ton do 66,4 mln ton. Oznacza to zbiory o 3% przekraczające zeszłoroczny poziom.
Źródło: FAMMU/Świat Rolnika