Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Wyższy koszt badań na włośnicę ograniczy zainteresowanie dziczyzną

koszt badań na włośnicę

Koszt badań na włośnicę wzrósł na wskutek Rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r.

Instytut Analiz Środowiskowych wskazuje, że nowe Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. uderza w przedsiębiorcze koła łowieckie. Wyższe koszty badań mogą niestety przyczynić się do mniejszego zainteresowania dziczyzną od kół łowieckich.

Wyższy koszt badań na włośnice

Wyższy koszt badań na włośnicę to efekt nowego Rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną. Rabat rzędu 75% obejmuje badanie tusz na użytek własny, ale nie dotyczy tusz przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.

Warto wiedzieć, że to właśnie ze sprzedaży bezpośredniej dziczyzny korzystają najczęściej koła łowieckie. Sprzedaż bezpośrednia daje korzyści finansowe oraz promuje dziczyznę wśród polskich konsumentów.

koszt badań na włośnicę myśliwi

Zainteresowanie dziczyzną może spaść 

Wyższy koszt badań na włośnicę odbije się na kołach łowieckich oraz wpłynie negatywnie na zainteresowanie dziczyzną. IAŚ wskazuje, że, wzrost ceny zawsze ma negatywny wpływ na popyt. Z kolei mniejszy popyt na tusze w sprzedaży bezpośredniej to większa podaż tusz oddawanych na skup, co przyniesie skutek w postaci obniżenia ich cen i spadku przychodów kół łowieckich. Wyższy koszt badań na włośnicę wpłynie zarówno na zainteresowanie dziczyzną, jak i przychody kół łowieckich.

Instytut ma już podejrzenia, kto ma interes w ograniczeniu konsumpcji polskiej dziczyzny na polskich stołach i dlaczego nowe regulacje uderzają w najbardziej przedsiębiorcze koła łowieckie, gospodarujące na zasobnych łowiskach.

Sprawdź także: Dziki i zdziczałe świnie w pobliżu największego miasta Kanady

analizasrodowiskowa.org/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2022