Talk icon

Informacje

16-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Wysoce zjadliwa grypa ptaków zaatakowała Stany Zjednoczone

grypa ptaków

Wysoce zjadliwa grypa ptaków pojawiła się w kolejnym stanie USA. Po potwierdzeniu pierwszego przypadku w Indianie, wirus pojawił się w innym stanie.

Zakażenie potwierdzono w stadzie brojlerów (około 240 tys. ptaków) należącym do Tyson Foods Inc w stanie Kentucky (w hrabstwie Fulton) w pobliżu granicy z Tennessee – donosi agencja Reuters. Urzędnicy amerykańscy i producenci drobiu zdają sobie sprawę, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa jest bardzo wysokie, a pojawienie się tej fali stanowi poważne zagrożenie dla amerykańskiego przemysłu drobiowego. Amerykański świat drobiarski doskonale pamięta niszczycielską epizoocję HPAI z 2015 roku, gdy zabito ponad 50 milionów amerykańskich kurczaków i indyków.

Ptasia grypa z nowym wariantem

Przypadek Kentucky to ten sam podtyp H5N1 wirusa jakim jest grypa ptaków, który pojawił się w Indianie. Nowe infekcje u drobiu w Stanach Zjednoczonych wprowadzają nowe ograniczenia w eksporcie drobiu i produktów drobiowych ze Stanów Zjednoczonych. Chiny - główny klient amerykańskich firm drobiarskich - przedłużyły zakaz importu do stanu Kentucky. Kentucky jest siódmym co do wielkości stanem pod względem produkcji mięsa brojlerów.

Wcześniej Chiny, Korea Południowa i Meksyk zakazały importu z Indiany. Na szczęście dla Amerykanów, w 2020 roku Chiny zadeklarowały, że w sytuacji, gdy w USA zostanie wykryte ognisko grypy ptaków, Pekin nie wprowadzi zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju (jak to miało miejsce w roku 2015), a jedynie ograniczy się do stanu, w którym potwierdzono ognisko choroby.

Grypa ptaków przebadana przez ekspertów

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez urzędników USDA, dodatkowe próbki pobrano do badań laboratoryjnych pod kątem HPAI ze stada indyków w hrabstwie Webster w stanie Kentucky. Oprócz ferm komercyjnych wirusa wykryto również u drobiu z wolnego wybiegu w hrabstwie Fauquier w stanie Wirginia.

W opinii Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz „to co aktualnie dzieje się w Stanach Zjednoczonych może bardzo mocno namieszać na globalnym rynku drobiarskim. Sądzimy, że w najbliższych tygodniach cały świat drobiarski będzie śledził rozwój sytuacji epizootycznej w amerykańskim sektorze drobiarskim, pamiętając jakie skutki dla rynku międzynarodowego wywołała grypa ptaków w USA w 2015 roku. Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem i drugim co do wielkości eksporterem mięsa drobiowego. Według amerykańskich analityków w 2021 roku produkcja mięsa kurcząt rzeźnych wyniosła blisko 20,378 tys. ton. Amerykański eksport kurczaków w 2021 roku osiągnął wielkość 3,367 tys. ton. W USA, udział eksportu kurczaków w produkcji wyniósł w minionym roku prawie 17,0 proc” – podaje portal kipdip.org.pl w temacie wirusa jakim jest grypa ptaków.

Czytaj również: Bioasekuracja gospodarstw z poważnymi zmianami. Musisz to wiedzieć

kipdip.org.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022