O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Wysiew selera – wszystko, co rolnik powinien wiedzieć

Wysiew selera

Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy okres na wysiew selera oraz jakie warunki muszą być spełnione, by uzyskać wysoki plon.

Seler korzeniowy można wysiewać od końca stycznia do początku marca, uzyskując w ten sposób rozsadę. Im wcześniej to nastąpi, tym wcześniej warzywo będzie gotowe do zbioru. Seler korzeniowy wysiewamy w podobnym okresie, jednak jest na to odrobinę więcej czasu– do końca marca.

Metoda wysiewu jest tożsama dla selera korzeniowego i naciowego

Aby wysiew selera przebiegł pomyślnie, należy przygotować odpowiednią ziemię. Można użyć torfu lub innego podłoża. Jeśli korzystamy z gleby pozostałej z poprzedniego roku, należy zastosować 30– minutowe prażenie w piekarniku ustawionym na 80°C. Taka metoda dezynfekcji skutecznie eliminuje grzyby i chorobotwórcze bakterie, które mogą zagrozić roślinom. Najlepiej wykorzystać w tym celu mało eksploatowany piekarnik elektryczny. Ze względu na drażniące dla człowieka zapachy, należy ustawić urządzenie na wolnym powietrzu.

Seler należy wysiać do skrzynek z przygotowanym podłożem albo do inspektu cieplnego w temperaturze około 20°C. Nasiona powinny być umieszczone powierzchownie, ponieważ do wzrostu wymagają światła słonecznego. Nakrycie przezroczystą folią przyspiesza kiełkowanie, które przeciętnie następuje po upływie 2– 3 tygodni. Optymalna ilość nasion zależy od pożądanej powierzchni upraw. 100 g nasion selera korzeniowego lub 120– 150g nasion selera naciowego wystarczy do zapełnienia około 1 ha pola.

Wysiew selera poprzedza pikowanie

Po upływie około miesiąca od dnia, w którym przeprowadzono wysiew selera, posiada on już pierwsze listki. Jeśli ma 2 liście właściwe, można przystąpić do pikowania. Zachowując rozstawę 5 x 5 cm umiejscawiamy siewki w  pojemnikach z folią, dużych, okrytych doniczkach lub inspekcie tak, aby wierzchołek wzrostu wystawał nad powierzchnię gleby. Optymalna temperatura na tym etapie wynosi 16– 18 °. Etap pikowania może zostać ominięty, jeśli rolnik zdecyduje się na wysiew punktowy do multiplatów.

Wyhodowana rozsada będzie gotowa do wsadzenia po około 10– 12 tygodniach dla selera korzeniowego. Seler naciowy można wysiać nieco później, gdyż rozsadę uzyskamy po 6– 10 tygodniach. Dojrzała rozsada powinna trafić do gruntu w drugiej połowie maja.

Czytaj również:Pietruszka naciowa a korzeniowa to nie to samo. Warto znać różnicę

Rynek–rolny/ Tygodnik–rolniczy/ fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023