O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Wypas zwierząt – jak prawidłowo go prowadzić?

Wypas zwierząt

Na terenie Polski rzadko można zobaczyć pastwiska pełne zwierząt, które spokojnie odpoczywają i przeżuwają trawę. Wypas zwierząt nie jest popularny, ale warto rozważyć powrót do tej formy hodowli kóz, koni, owiec, czy krów.

Obecność zwierząt na pastwiskach ma pozytywny wpływ zarówno na ich zdrowie, jak i na okoliczną roślinność czy ptaki. Dowiedz się więcej. Liczba pastwisk, na których wypasane są zwierzęta, znacznie zmniejszyła się w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Główne przyczyny to zanik małych gospodarstw i rozwój dużych hodowli bydła na skalę przemysłową. Metoda wypasu bydła na zielonych terenach przestała być dla hodowców opłacalna. Jednak zaniechanie tego procesu to błąd.

Czas na wypas bydła – kiedy się rozpoczyna?

Czas na wypuszczanie zwierząt na użytki zielone przypada na przełom maja i czerwca. Wtedy mija już ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków, a na pastwisku pojawia się młoda, zielona trawa.

Warto jednak pamiętać, że nie można wypuścić zwierząt na wyznaczony obszar od razu na cały dzień. Należy:

  • stopniowo powiększać przestrzeń, aby bydło się do niej przyzwyczajało. Inaczej zwierzęta mogą uszkodzić ogrodzenie;

  • najpierw wypuszczać bydło na tereny otoczone mocnym ogrodzeniem. Dopiero po kilku dniach można wprowadzić owce, kozy i inne gatunki na pastwiska otoczone pastuchem elektrycznym.

Pamiętaj: jeśli bydło będzie stopniowo przyzwyczajać się do pastwiska, łatwiej będzie zapobiec uszkodzeniu ogrodzenia i ucieczkom zwierzyny.

Prawidłowo prowadzony wypas owiec i innych zwierząt — jak wpływa na glebę oraz środowisko?

Prawidłowy wypas owiec, koni, czy krów polega na rotacyjnym zmienianiu miejsca, w którym one przebywają. Zwierzęta powinny być zgromadzone blisko siebie, na niewielkim obszarze i wracać na to samo miejsce dopiero po roku. Dzięki temu:

  • hodowane bydło ma ciągle dostęp do świeżej paszy. Zatem nie ma ryzyka powstania niedoborów minerałów;

  • zjedzona roślinność w miejscach wypasania ma możliwość pełnego odrodzenia się, co pozytywnie wpływa na jej strukturę oraz wzrost w kolejnych miesiącach. Zapobiega to też degradacji gleby i bezpowrotnemu niszczeniu roślin;

  • zwierzęta zjadają wszystko, a nie wybierają tylko to, co im najbardziej smakuje. To przyczynia się do zachowania różnorodności roślinności na gruntach. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wypas ma miejsce na terenie lasu;

  • wypas nie ma negatywnego wpływu na otoczenie. Co więcej, pozytywnie oddziałuje na liczebność gatunków ptaków, które przebywają na pastwiskach i np. korzystają z przeżutych nasion.

Możesz zdecydować, czy chcesz prowadzić wypas wolny, kwaterowy czy uwięziowy. Jednak pamiętaj! 1 hektar powierzchni to może być zbyt dużo przestrzeni dla zwierząt, aby podczas wypasu spróbowały różnych roślin. Dlatego wiele osób decyduje się na wypas uwięziowy, czyli za pomocą pastucha wyznacza strefy na pastwisku i latem regularnie zmienia miejsce pobytu bydła.

Wypas koczowniczy – na czym polega?

W Polsce można spotkać się nie tylko z tradycyjnym wyprowadzaniem zwierząt na wyznaczone pastwiska. Niektórzy hodowcy prowadzą także wypas koczowniczy. Podobnie jak inni, oni również korzystają z okolicznej roślinności, regularnie zmieniając miejsce wypasu. Jednak nie kierują oni swoich krów, kóz czy koni na wybrane obszary. W zamian podążają za nimi, nawet jeśli zwierzęta chcą np. eksplorować lasy.

Wypas koczowniczy jest prowadzony głównie w górach, na terenie Tatr.

Jak prowadzić wypas bydła, aby osiągnąć najlepsze wyniki?

Choć zapewnienie zwierzętom dostępu do trawy wydaje się naturalną alternatywą dla paszy, nie wystarczy je wyprowadzić na pastwisko. Aby osiągać najlepsze wyniki produkcyjne, należy:

  • dopasować sposób żywienia do pory roku — wiosną należy dodatkowo podawać bydłu standardową karmę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów trawiennych. Jesienią trzeba stopniowo ograniczyć zielonkę na rzecz paszy;

  • regularnie wykaszać tereny niezjedzone i rozgarniać łajniaki — dzięki temu gleba będzie mogła się równomiernie regenerować;

  • dbać o różnorodność roślin przez przesiewanie pastwisk i systematycznie je nawozić — w ten sposób będziesz mieć pewność, że Twoje konie, kozy czy krowy jedzą wysokiej klasy zielonkę.

Jednocześnie pamiętaj, że efekty zależą także od metody wypasu. Aby wybrać najlepszą, warto wypróbować każdą z nich.

Prowadzenie wypasu bydła wpływa korzystnie nie tylko na stan zdrowia krów, owiec itp. Ma pozytywne skutki także dla środowiska. Dlatego warto się na nie zdecydować.

Jeśli szukasz sprzętu pomocnego przy hodowli bydła, pasz lub suplementów koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu rolniczego Lewmik.

swiatrolnika.info 2023