Talk icon

Informacje

17-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Wykryto kolejne dwa ogniska ASF. Zmora hodowców powraca

asf

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu dwóch kolejnych ognisk ASF w Polsce. To już łącznie cztery ogniska wykryte w tym roku.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko wirusa, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Kolejne ogniska ASF

Ognisko ASF nr 2022/3 (ognisko pierwotne) wyznaczono 15 czerwca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Mycielin, w gminie Niegosławice, powiat żagański, województwo lubuskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Ognisko ASF nr 2022/4 ognisko pierwotne) wyznaczono 16 czerwca 2022 r. na podstawie wyników laboratoryjnych uzyskanych z PIWet- PIW Puławy. Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 74 świnie, położonym w miejscowości Naguszewo, w gminie Rybno, powiat działdowski, województwo warmińsko mazurskie, na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku I do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

asf

Czytaj też: Główny Lekarz Weterynarii: W tym roku nie było ogniska ASF u świń

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023