O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wykryto drugie ognisko ASF u świń w tym roku! Znów się zaczyna?

ognisko ASF

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń nr 2 w 2021 r. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 28 maja br. w godzinach wieczornych z PIWet - PIB Puławy, stwierdzono drugie w 2021 r. ognisko ASF u świń. Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Drugie ognisko ASF w tym roku

Ognisko ASF nr 2021/2 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3373 świń, położonym w miejscowości Gnuszyn, gmina Chrzypsko Wielkie, powiat międzychodzki, województwo wielkopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami II - wymienionym w części II załącznika do RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE i rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wokół ogniska w promieniu 10 km zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony.

Czytaj więcej: MRiRW: rośnie ryzyko pojawienia się wirusa ASF

Rośnie ryzyko pojawienia się wirusa ASF

Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania sięognisko ASF ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących świnie - poinformowało w środę ministerstwo rolnictwa. W związku z tym zaapelowało do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Hodowcy świń powinni przede wszystkim ograniczyć ich kontakt ze zwierzętami dzikimi, trzymać je w oddzielnych pomieszczeniach od tych, w których znajdują się inne zwierzęta kopytne. 

Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową świń domowych i dzików oraz innych gatunków wolnożyjących świniowatych. Zwalczanie choroby odbywa się poprzez wybijanie zwierząt chorych oraz wprowadzanie szeregu ograniczeń na obszarach dotkniętych chorobą. Jest ona niegroźna dla ludzi, ale powoduje duże straty ekonomiczne dla hodowców.

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023