Talk icon

Informacje

20-01-2022

Autor: Tomasz Racki

Wybrane banki spółdzielcze zrzeszenia SGB oferują kredyt "Czyste Powietrze"

Wybrane banki spółdzielcze zrzeszenia SGB oferują kredyt

Od środy w wybranych bankach spółdzielczych zrzeszenia SGB można ubiegać się o e kredyty antysmogowe z dotacją z rządowego programu "Czyste Powietrze”.

Fundusz wyjaśnił, że o kredyt "Czyste Powietrze" można ubiegać się w: Kujawsko-Dobrzyńskim Banku Spółdzielczym, Banku Spółdzielczym w Strzelnie, Banku Spółdzielczym w Wieleniu, Banku Spółdzielczym w Radziejowie, Banku Spółdzielczym w Piotrkowie Kujawskim oraz Bank Spółdzielczym w Przysusze. Zapewniono, że w najbliższych tygodniach kolejne banki SGB mają też oferować kredyt termomodernizacyjny.

Jak złożyć wniosek o kredyt?

Wniosek o kredyt z dotacją i gwarancją BGK można złożyć u jednego doradcy - który prześle dokumenty do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kredytobiorcy mogą liczyć na dopłatę do 37 tys. zł.

"Cieszę się, że lista banków w Czystym Powietrzu, szczególnie tych spółdzielczych, które są najbliżej lokalnych społeczności, sukcesywnie się wydłuża, bo to gwarantuje nam szersze i szybsze dotarcie do Polaków z dotacjami na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Dzięki nowym partnerom z sektora bankowego, program +Czyste Powietrze+ ma szansę jeszcze lepiej się rozwijać" – podkreślił wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.czyste powietrze nfosigw 4545

Na co przeznaczyć kredyt Czyste Powietrze?

Narodowy Fundusz przypomniał, że kredyt "Czyste Powietrze" przeznaczony jest na: wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze"; zakup i montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłą wodę użytkową (CWU) (w tym kolektorów słonecznych i pompa ciepła do CWU); ocieplenie przegród budowlanych; zakup i montaż okien i drzwi zewnętrznych/bram garażowych; wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła; mikroinstalację fotowoltaiczną.

Kredyt dostępny jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Na realizację inwestycji klienci będą mieli do 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie w banku. Środki dotacji zostaną wypłacone przez wojewódzki fundusz po zakończeniu prac i złożeniu prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku o płatność na rachunek kredytowy klienta z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Te banki oferują kredyt Czyste Powietrze

Spółdzielcza Grupa Bankowa to 182 banki spółdzielcze i SGB-Bank, które mają blisko 1,5 tys. placówek. Z ich usług korzysta ponad 1,5 mln klientów.

Kredyt "Czyste Powietrze" oferują także: Alior Bank, BOŚ Bank, BNP Paribas, Credit Agricole oraz Bank BPS. Na początku stycznia prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski informował, że od startu ścieżki bankowej w "Czystym Powietrzu" (od 6 lipca 2021 r.) banki udzieliły ok. 700 takich kredytów.

Czytaj także: Praktyczna wiedza o programie „Czyste Powietrze” dla wszystkich

PAP/fot. 

 

swiatrolnika.info 2023