O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2020

Autor: Adam Szewczyk

Pilne! Wybory 2020. Wieś to bastion, w którym rządzi Andrzej Duda! Trzaskowski zmiażdżony!

Wybory 2020

Wciąż nie znamy ostatecznych wyników, jakimi zakończą się wybory prezydenckie 2020, ale cząstkowe wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą rzucają pewne światło na to jak głosowali Polacy. Niemal pewne jest już zwycięstwo obecnego prezydenta Andrzeja Dudy.

Wybory 2020 – kto na czele?

Według najnowszych danych Państwowej Komisji Wyborczej nowym-starym prezydentem zostanie Andrzej Duda. Krakowianin, według danych z 90 procent komisji wyborczych zgromadził 51 procent głosów, wobec 49 procent, które przypadły Rafałowi Trzaskowskiemu. Te wieści wciąż jednak mogą ulec zmianie. O ile w całym kraju różnica między kandydatami była nieznaczna, o tyle w kolejnych grupach wiekowych i społecznych dało się zauważyć ogromne dysproporcje. Wybory 2020 pod tym względem nieszczególnie różniły się od poprzednich kampanii.wybory 2020 duda andrzej 2

Wybory 2020 – Andrzej duda miażdży na wsi!

Według danych IPSOS Andrzej Duda przekonał do siebie aż 63,2 procent mieszkańców wsi. Jego konkurent zgromadził tam zaledwie 36,8 procent głosów. Kolejny raz zatem to właśnie wieś okazała się decydująca w wyborczej batalii. Bez jej głosów zwycięstwo Andrzeja Dudy nie byłoby bowiem możliwe. Nie dziwi zatem, że wieś stała się w ostatnim czasie języczkiem uwagi tak wyborów samorządowych, jak i parlamentarnych, czy wreszcie prezydenckich. Wybory 2020 pokazały, że lokowanie kampanii wokół środowisk wiejskich było właściwym krokiem.

Czytaj także: Pomidory – jak skutecznie chronić je przed szkodnikami?

Miasta i miasteczka, a wybory 2020

Im większe ośrodki, tym wyższa okazywała się przewaga wielkomiejskiego kandydata Koalicji Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski w miastach do 50 tysięcy mieszkańców wygrał, zdobywając 53,8 procent głosów, wobec 46,2, które osiągnął jego konkurent. Przewaga okazała się widoczna także w większych ośrodkach miejskich – od 51 tys., do 200 tys. mieszkańców. Tu kandydatów dzieliło 2 procent głosów. W miastach przedziału 201-500 tys. mieszkańców Rafał Trzaskowski zdobył aż 61,9 proc głosów, a w największych ośrodkach miejskich, powyżej 0,5 mln mieszkańców, wybory 2020 przyniosły rozstrzygnięcie w stosunku 66,5%:33,5% na niekorzyść obecnego prezydenta RP. Ostateczne rozstrzygnięcia poznamy najprawdopodobniej już dziś, kiedy tylko Państwowa Komisja Wyborcza zliczy wszystkie karty do głosowania.

IPSOS/jac/fot. flickr

swiatrolnika.info 2023