Talk icon

Informacje

13-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

PKN Orlen chce rozwijać technologię jądrową w Polsce

PKN Orlen

PKN Orlen podpisał umowę inwestycyjną z Synthos Green Energy. Jej efektem będzie rozwój technologii jądrowej oraz budowa małych i mikro reaktorów atomowych.

Największy koncern naftowy w Polsce razem z Synthos Green Energy to spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi. Podpisana umowa między nimi, daje zielone światło na inwestycje mające wprowadzić w naszym kraju podmiot celowy do rozwoju i wykorzystywania technologii jądrowej.

Reaktory mogą zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

„Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych” – ogłosił podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.pknorlen

Prezes największego konernu naftowego w Polsce podkreślił, iż już teraz koncern ten jest koncernem multienergetycznym, ale by się dalej rozwijać i zarazem rozwijać polską gospodarkę, musi podejmować „tu i teraz” decyzje, które obejmują perspektywę 20, 30 lat. Specjaliści rekomendują powstanie elektrowni jądrowych w Polsce.

„W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do odważnego inwestowania, do ambitnej polityki, która będzie przekładała się na konkurencyjność polskiej gospodarki” – podkreślił wiceminister Maciej Małecki.

Jak dodał, decyzja o powołaniu spółki celowej PKN Orlen i Synthos Green Energy do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych „to milowy krok w stronę rozwoju małych reaktorów jądrowych w polskiej gospodarce”.

Czytaj także: PKN Orlen wzmacnia zaangażowanie w rozwój OZE

źródła:PAP/fot. pexels.com

swiatrolnika.info 2023