Talk icon

Informacje

04-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów zaatakowała; kolejny przypadek wykryty u lisa

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wścieklizna została potwierdzona w kolejnym przypadku u lisa (numer 34 w 2022 roku). 

Przypadek choroby stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Główny Lekarz Weterynarii przypomniał również o obowiązku szczepienia psów przeciw chorobie.

Wścieklizna wykryta u kolejnego lisa

Przypadek wścieklizny nr 2022/34 został stwierdzony 28.07.2022 w miejscowości Warszawa, gmina Warszawa, powiat warszawski, województwo mazowieckie, u lisa padłego.

Warto przypomnieć, że Czesi od wielu lat nie stwierdzili przypadku wścieklizny, zarówno u lisów, jak i zwierząt domowych.

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze, że wścieklizna coraz częściej występuje również u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Czytaj też: Wścieklizna znów atakuje; dwa kolejne przypadki wykryte u lisów

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023