Talk icon

Informacje

09-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje; dwa kolejne przypadki wykryte u lisów

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wścieklizna została wykryta w dwóch nowych przypadkach u lisów (nr 32-33 w 2022 roku).

Przypadki zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Główny Lekarz Weterynarii przypomniał, że na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

Wścieklizna wykryta u dwóch lisów na Mazowszu

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wścieklizna została stwierdzona w dwóch przypadkach u lisów na terenie województwa mazowieckiego.

Przypadek wścieklizny nr 2022/32 został stwierdzony 27.05.2022 w miejscowości Warszawa, gmina Warszawa, powiat warszawski, województwo mazowieckie, u lisa poddanego eutanazji.

Przypadek wścieklizny nr 2022/33 został stwierdzony 1.06.2022 w miejscowości Warszawa, gmina Warszawa, powiat warszawski, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o szczepieniach

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze, że wścieklizna coraz częściej występuje u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko chorobie również kotów.

Warto przypomnieć, że Czesi od wielu lat nie stwierdzili przypadku wścieklizny, zarówno u lisów, jak i zwierząt domowych.

Czytaj też: Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022