Talk icon

Informacje

16-03-2021

Autor: Monika Faber

Wścieklizna – jakie ustalenia po ważnym spotkaniu?

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 15 do 26 marca 2021 r. w części powiatu otwockiego, mińskiego oraz m.st. Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła) zostanie przeprowadzona akcja doustnych szczepień lisów przeciwko chorobie jaką jest wścieklizna.

Wścieklizna – działania

Akcja zostanie przeprowadzona w sposób polegający na ręcznym wyłożeniu przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących. Akcja szczepień lisów związana jest z wystąpieniem przypadków wścieklizny w gminach Wiązowna i Kołbiel w powiecie otwockim w styczniu i lutym 2021 r. Przynęty będą wykładane na obszarach leśnych, polach, łąkach, z pominięciem zbiorników wodnych i terenów zabudowanych. Akcja szczepień zostanie przeprowadzona na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.wscieklizna ognisko na mazowszu

Przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę. Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.

Czytaj także: Kukiz’15 chce współpracować z PiS? Sachajko: chcemy konkretów, nasze ustawy w zamian za ich

Wścieklizna – zasady bezpieczeństwa

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

WETGIW/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022