Talk icon

Informacje

03-08-2022

Autor: Karol Pepliński

WP: Pociągi regionalne będą droższe. Ceny biletów kolejowych w górę

ceny biletów kolejowych

WP podaje, że Koleje Dolnośląskie, Wielkopolskie oraz Polregio, które oferuje połączenia w całej Polsce, podnoszą od sierpnia ceny biletów kolejowych o 15 proc.

Z większymi kosztami za przejazd powinni się również liczyć pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. WP przypomina, że od lipca średnio o około 12 proc. podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi, a od połowy maja - część połączeń Kolejami Śląskimi.

Ceny biletów kolejowych w górę

Wzrost ceny biletów kolejowych w u regionalnych przewoźników ma związek z inflacją.

„Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty: energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania. Aby móc świadczyć usługi i poszerzać siatkę połączeń w regionie, musimy podjąć konkretne kroki związane ze zmianą cennika” – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich, cytowany w przytoczonym przez WP komunikacie firmy.

Jak podaje serwis, podobnie argumentuje podwyżkę Polregio oraz Koleje Wielkopolskie.

„Wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest największym od 20 lat wzrostem inflacji, a co za tym idzie podwyżką cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalnością spółki” – wyjaśnia WP wielkopolski przewoźnik.

ceny biletów kolejowych

Bilety miesięczne też droższe

Według WP większy będzie też koszt biletów miesięcznych czy ulgowych, a także kary za brak ważnego biletu. W Kolejach Dolnośląskich jest to teraz 100 zł zamiast 60 zł, a w Kolejach Wielkopolskich – 280 zł zamiast 245 zł.

Serwis informuje również, że z początkiem miesiąca wzrosły też ceny biletów kolejowych sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli - oprócz Polregio - także na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynię, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

WP przypomina, że od lipca średnio o około 12 proc. podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi, a od połowy maja - część połączeń Kolejami Śląskimi.

Czytaj też: Więcej pociągów na Wakacje. Polregio uruchomi dodatkowe połączenia

MediaRoom/fot.Polregio/fot.Koleje Dolnośląskie

 

swiatrolnika.info 2023