Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Wojsko uspokaja: Korytarze zbożowe działają, sytuacja jest spokojna

korytarze zbożowe

Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe podała w poniedziałek, że korytarze zbożowe działają. 

W poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie podała, że sytuacja na Moru Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają. Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej.

Wojsko ukraińskie: Korytarze zbożowe działają

W poniedziałek rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie podała, że sytuacja na Moru Czarnym jest na razie spokojna, a korytarze dla statków ze zbożem działają.

„Sytuacja na Morzu Czarnym jest dość spokojna i stabilna, bo jest zapewnione funkcjonowanie +korytarzy zbożowych+ pod międzynarodowymi gwarancjami i monitoringiem stambulskiego centrum koordynacyjnego. Te gwarancje na razie działają i statki płyną bez jakichkolwiek przeszkód” – oznajmiła rzeczniczka.

Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej – trzy jednostki wyposażone łącznie w 24 rakiety manewrujące Kalibr.

korytarze zbożowe Morze Czarne

Wyeksportowano już około 375 tys. ton ziarna

W piątek agencja Ukrinform zaznaczyła, że morskimi „korytarzami zbożowymi” z Ukrainy wyeksportowano już około 375 tys. ton ziarna i innych towarów rolno-spożywczych.

"Korytarze zbożowe" utworzono w ramach wynegocjowanego w lipcu przez Turcję i ONZ porozumienia pomiędzy Ukrainą a Rosją, która od początku inwazji w lutym blokowała ukraiński eksport morski.

Przeczytaj również: Ukraińskie zboże wciąż płynie korytarzem zbożowym. Dwa statki na szlaku

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022