Informacje
02-09-2022
Polska jest w pierwszej grupie siedmiu krajów, gdzie KE zatwierdziła Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – powiedział Janusz Wojciechowski.
Komisarz UE ds. rolnictwa wziął udział we wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem w Osiecku (woj. mazowieckie). Jak dodał, na zatwierdzenie takich planów czekają m.in. Niemcy, Holandia. Podkreślił, że polskie gospodarstwa hodowlane odczują ogromne wsparcie i ogromną zmianę, jeśli chodzi o politykę i fundusze unijne właśnie do nich skierowane
Wojciechowski: Polski plan uwzględnia postulaty rolników
"Polska jest wśród pierwszych siedmiu krajów z zatwierdzonymi planami strategicznymi. Pierwsza grupa najszybciej zakończyła negocjacje, przedstawiła najlepsze plany" – powiedział w piątek Wojciechowski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.
Jak wymienił Wojciechowski, państwa, których plany zostały już zatwierdzone to Dania, Finlandia, Francja, Polska, Portugalia, Hiszpania i Irlandia – w sumie siedem państw.
"To jest wielka sprawa, że Polska jest w tej pierwszej grupie państw z zatwierdzonymi planami strategicznymi. Inne państwa jeszcze czekają na takie decyzje, wśród nich są Niemcy, Holandia, Włochy – duże rolnicze kraje" – powiedział.
Jak podkreślił unijny komisarz ds. rolnictwa, w polskim planie strategicznym najważniejsze są gospodarstwa hodowlane, które "bardzo zyskają na tym planie".
"My rzeczywiście ten plan zmieniliśmy w ostatnich tygodniach pracy (...) w kierunku większego wsparcia dla gospodarstw hodowlanych" – wskazał.
Wojciechowski podkreślił, że polski plan powstał wspólnie z rolnikami; uwzględnia on postulaty rolników, przede wszystkim, jeśli chodzi o hodowlę – "tę najbardziej zagrożoną część rolnictwa polskiego – wprowadza ogromny postęp".
"Jeśli policzymy wszystkie środki przewidziane z tych 25 mld euro na te najbliższe 5 lat, to na hodowlę przeznacza się, na dobrostan zwierząt, 1,7 mld euro plus w płatności do produkcji drugie 1,7 mld euro" – powiedział.
Polskie gospodarstwa hodowlane odczują ogromne wsparcie
Jak dodał, jest jeszcze wsparcie dla ekstensywnego wypasu na użytkach zielonych.
"Także w sumie to jest ponad 3,7 mld euro na wsparcie hodowli. Uwzględniając jeszcze niektóre dodatkowe elementy, to jest blisko 4 mld euro. Polskie gospodarstwa hodowlane odczują ogromne wsparcie i ogromną zmianę, jeśli chodzi o politykę i fundusze unijne właśnie do nich skierowane" – powiedział.
Unijny komisarz wskazał, że w ramach rolnictwa węglowego, czyli płacenie rolnikom za takie dobre praktyki, jak m.in. stosowania obornika, przyorywanie słomy, zostawianie resztek pożniwnych w glebie – za to rolnicy dostaną 2,8 mld euro.
Wojciechowski przekazał, że to, co jest bezpośrednio skierowane na dobrostan zwierząt, czyli 1,7 mld euro na 5 lat, to jest więcej, niż cała Unia Europejska 27 krajów wydała na dobrostan zwierząt w poprzedniej siedmiolatce.
"Polska bardzo intensywnie wspiera hodowlę poprzez dobrostan zwierząt" – zaznaczył.
Czytaj też: Kowalczyk: Uruchamiamy 25 mld euro dla polskich rolników
PAP/fot.Twitter