Talk icon

Informacje

08-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Wojciechowski: KE udzieli zgody na pomoc dla rolników w szybkim trybie

pomoc dla rolników

W piątek w Warszawie komisarz Wojciechowski zapowiedział, że KE będzie w dość szybkim trybie udzielać zgód na pomoc dla rolników.

Przedstawiciel Komisji mówił podczas piątkowej konferencji m.in. o możliwości udzielenia krajowej pomocy publicznej w wysokości do 35 tys. euro do jednego gospodarstwa. Zapowiedział również, że Komisja Europejska w dość szybkim trybie będzie udzielać zgód na pomoc krajową skierowaną do rolników.

Wojciechowski: KE będzie w szybkim trybie udzielać zgód

"Chodzi o rolników poszkodowanych tą sytuacją, jaką wywołała rosyjska agresja na Ukrainę jak również wcześniejsza sytuacja przygotowania do tej agresji, a więc wysokie ceny nawozów, pasz. To już zależy jak państwo członkowskie, określi sytuację swoich rolników i gdzie dostrzeże ten największy wpływ tej sytuacji. Na co rolnicy mogą otrzymać pomoc, to jest decyzja państw członkowskich" powiedział.

Wojciechowski dodał, że państwa UE mogą składać do Komisje aplikacje o uruchomienie takiej pomocy. Zapowiedział, że KE w dość szybkim trybie będzie udzielać zgód na krajową pomoc dla rolników.

Wojciechowski

Pomoc dla rolników 5 punktów

Wojciechowski podkreślił, że mimo wojny na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe UE nie jest zagrożone.

Przypomniał, że 23 marca Komisja Europejska przyjęła komunikat dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego i wzmocnienia rolnictwa europejskiego. Dodał, że ważną inspiracją dla tego dokumentu był styczniowy list premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu wskazywał na ówczesne problemy, jakie występowały w rolnictwie i były związane z rosnącymi cenami gazu i nawozów.

Komisarz wyjaśnił, że komunikat KE zawiera szereg działań, które stanowią pomoc dla rolników i mają poprawić ich sytuację w krótkiej jak i dłuższej perspektywie. Ma on też pięć punktów.

Po pierwsze chodzi o uruchomienie rezerwy kryzysowej w wysokości 500 mln euro. Może być ona uzupełniona płatnościami krajowymi, co daje łącznie 1,5 mld euro. Po drugie, Komisja zdecydowała się o derogacji przepisów dotyczących tzw. zazieleniania. Dzięki temu do produkcji rolnej będzie można włączyć 4 mln hektarów.

Komisarz dodał, że trzecim elementem jest interwencja na rynku wieprzowiny. Wojciechowski ocenił, że po wprowadzeniu tego rozwiązania ceny w skupie znacznie wzrosły. Pomoc dla rolników w czwartym elemencie przyspieszenie płatności bezpośrednich dla rolników. Wojciechowski poinformował, że ich wypłata będzie możliwa od października br.

Komisarz zaznaczył, że piąty punkt pomocowy dla rolników ma związek z tzw. tymczasowymi ramami kryzysowymi. Chodzi o możliwość udzielenia krajowej pomocy publicznej w wysokości do 35 tys. euro do jednego gospodarstwa.

Sprawdź również: Rolnicy są coraz bardziej przytłoczeni wysokimi kosztami

fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023