Talk icon

Informacje

22-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wódka Zelenski wchodzi na rynek. Cały zysk trafi na pomoc Ukrainie

Wódka Zelenski

W Wielkiej Brytanii powstał nowy charytatywny projekt o nazwie “Wódka Zelenski”. Cały zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Charytatywna wódka została nazwana na cześć obecnego prezydenta kraju, Wołodymyra Zełenskiego – projekt wymyślił zespół uchodźców i przedsiębiorców, a jej sprzedaż ma na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy ukraińskim cywilom, którzy nadal mierzą się agresją i atakami rosyjskiego wojska.

Wódka Zelenski na pomoc Ukrainie

Konflikt, który rozpoczął się w lutym, zmusił do tej pory setki tysięcy Ukraińców do opuszczenia swoich domów, a wielu zostało pozbawionych podstawowych potrzeb, takich jak żywność, prąd i bieżąca woda. Kraje na całym świecie – w tym państwa członkowskie NATO – zobowiązały się do pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej, wsparcia dla uchodźców oraz pomocy dla ukraińskiego wojska.

Projekt Wódka Zelenski przekaże 100 procent swoich zysków i 5 funtów za sprzedaną butelkę starannie wybranym NGO (organizacjom pozarządowym) na Ukrainie.

Na czele projektu stoją projektantka mody Anistasiia Rosinina, która w marcu uciekła ze stolicy Ukrainy, Kijowa, oraz szwajcarski przedsiębiorca dr Tobias Reichmuth. Pod ich kierownictwem Wódka Zelensky przeszła od koncepcji do butelkowania w zaledwie osiem dni.

Butelka owinięta jest w kolory ukraińskiej flagi, niebiesko-żółtą, z sylwetką polityka imiennika na etykiecie. Europejska wódka na bazie pszenicy jest już sprzedawana w Niemczech i Szwajcarii oraz w Wielkiej Brytanii, a wkrótce trafi na kolejne rynki. Zespół realizujący projekt ma nadzieję, że w 2022 roku może zostać sprzedanych nawet milion butelek.

Wódka Zelenski

Pierwsza pomoc trafiła do szpitala dziecięcego w Kijowie

„Poprzez Anastazję, z którą przyjaźnię się od sześciu lat, wojna dotarła do mojego telefonu prawie na żywo. Jako przedsiębiorca zadawałem sobie pytanie, jak wydostać się z tego bezsilnego uczucia i jakie mam podjąć działanie” – powiedział Reichmutch.

„Zobowiązujemy się przekazać Ukrainie 100 procent zrealizowanych zysków – do co najmniej 2026 roku. Ponieważ pomoc jest teraz pilnie potrzebna, co najmniej 5 funtów za sprzedaną butelkę zostanie natychmiast przekazane organizacjom humanitarnym na Ukrainie" – przekazała projektantka mody.

Dodała, że ​​współpracuje z ambasadorem Walterem Fustem, byłym szefem Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy, aby zapewnić odpowiedzialną alokację darowizn zbieranych za pośrednictwem projektu Wódka Zelensky.

Inny członek zespołu założycielskiego, Georgia von Gleichen, której matka jest uchodźczynią z byłej Czechosłowacji, powiedział: 

„Zbudowaliśmy firmę w zaledwie osiem dni i już teraz możemy przekazać blisko 30 000 funtów na szpital dziecięcy w Kijowie i organizację humanitarną pomagającą Ukraińcom o niskich dochodach”.

Czytaj też: Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

drinksint.com/fot.ig,@edelwhitegin/Facebook,Wołodymyr Zełenski

swiatrolnika.info 2023