O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie można składać dłużej

Wnioski o dopłaty

Wicepremier Henryk Kowalczyk ogłosił decyzję, że wnioski o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW będzie można składać do 31 maja 2022 roku.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz niektórych płatności w ramach PROW (dotyczy działania Rolnictwo ekologiczne, działania Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego oraz premii w ramach działania zalesieniowego).

Zmiany w terminach

Decyzja jest wynikiem trudnych warunków ekonomicznych, wywołanych dużym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej. Zmiany do tych wniosków także można składać dłużej – do 15 czerwca 2022 r. Stosowne rozporządzenie zostało podpisane i oczekuje na publikację.

Wnioski o dopłaty będzie można składać również do 25 dni kalendarzowych po terminie, tj. do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę). Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk poinformował również, że faktury za zakupione nawozy będzie można składać do końca maja.

Wnioski o dopłaty

Wnioski o dopłaty do nawozów

Wnioski o dopłaty do nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br. można składać do 16 maja. Dopłaty wyniosą 250 i 500 zł do hektara. Od 25 kwietnia rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Nabór potrwa do 16 maja 2022 r.

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że sam czas terminów zakupu nawozów nie zostanie wydłużony, gdyż program pomocowy został zatwierdzony przez Komisję Europejską, a każda zmiana spowodowałaby jej ponownej akceptacji. Nawozy stały się problemem dla całego europejskiego rolnictwa.

Pomoc przyznawana zostanie w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego na wniosek tego producenta złożony na formularzu udostępnionym na stronie internetowej ARiMR.

Czytaj również: Czekasz na dopłaty? Faktury za nawozy możesz złożyć do końca maja

GOV.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023