O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Własna wędzarnia – czy warto? Pomocne wskazówki i informacje

Własna wędzarnia

Własna wędzarnia to idealny wybór nie tylko dla smakoszy, lecz także dla wszystkich tych, którzy preferują samodzielne wytwarzanie żywności.  

Wędliny samodzielnie wędzone w domu mają wyjątkowy smak i dymny aromat, w przeciwieństwie do produktów sklepowych – większość z nich nie jest wędzona, a aromatyzowana. Na czym polega proces wędzenia? Jakie urządzenia najlepiej wybrać do domowego samodzielnego wędzenia? Czym są zrębki zapachowe? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Na czym polega wędzenie? 

Wędzenie zapewnia nam nie tylko wspaniały smak wędlin czy ryb, ale też jest jedną z najstarszych metod konserwowania produktów. Dym wędzarniczy i substancje w nim zawarte nadają im charakterystyczny aromat, a przy okazji likwidują większość bakterii czy grzybów. Przy okazji wędzenia potrawy są też podsuszane, co dodatkowo przedłuża ich trwałość.

Wędzić można na wiele sposobów: zimnym, ciepłym lub gorącym dymem, uzyskanym przy pomocy powolnego spalania drewna pochodzącego z twardych drzew liściastych (np. buk, olcha, dąb), drzew owocowych czy jałowca.

W jakich temperaturach zalecane jest wędzenie: 

– na zimno: 16-22 stopnie,
– na ciepło: 22-45 stopni,
– na gorąco: wieloetapowo, w temperaturach od 40 do 90 stopni.

Własna wędzarnia w domu  zapewni nam, że uwędzone wędliny będą miały wyjątkowy, dymny aromat (większość sklepowych wyrobów nie jest wędzonych, lecz aromatyzowanych). A dodatkowa satysfakcja, że przygotowaliśmy coś samodzielnie, jest bezcenna.

Własna wędzarnia w domu – od czego zacząć?

Jeśli podejmiemy już decyzję, że własna wędzarnia pojawi się w naszym domu, staniemy przed wyborem zakupu pieca elektrycznego, wędzarni lub aparatu wędzarniczego. Wymagane będą także dodatkowe akcesoria wędzarnicze.

Piec wędzarniczy elektryczny jest idealny do wędzenia ryb, wołowiny, szynki i warzyw. Wykonany jest on ze stali nierdzewnej oraz posiada podwójne izolowane drzwi zamykane na magnes. Pozwala na regulację temperatury za pomocą termostatu oraz posiada termometr wbudowany w drzwi.

Kolejną z opcji jest wykonana ze stali nierdzewnej wędzarnia do mięs, kiełbas, ryb, serów i innych potraw. Można ją wykorzystać w celu nadania potrawie specyficznego aromatu i przedłużenia terminu przydatności do spożycia. Opalana jest wiórkami do wędzenia z drewna bukowego i dębowego.

Ostatnim wyborem, na jaki możemy się zdecydować, jest elektryczny aparat wędzarniczy. Pozwala na jednoczesne gotowanie oraz wędzenie potraw w komorze pieca konwekcyjno-parowego. 

Oszczędza to czas przygotowania posiłku, a także przestrzeń i koszty zakupu, ponieważ nie potrzeba już dodatkowego urządzenia do wędzenia. To idealne rozwiązanie do wędzenia, dzięki któremu można w prosty sposób powiększyć menu.

W ciągu kilku minut można dać potrawom naturalny aromat dymu. Do wyboru jest aż 10 różnych aromatów uzyskiwanych z drewnianych zrębków różnych gatunków drzew. 

Dodatkowo do drewnianych zrębków można dodawać zioła, co jeszcze bardziej zwiększa paletę uzyskiwanych aromatów.

Własna wędzarnia

Zrębki zapachowe – kluczowy element wędzarni

Nasza własna wędzarnia w domu musi być również zaopatrzona w zrębki zapachowe. Zrębki z drewna bukowego dedykowane są do pistoletu wędzarniczego. Sam pistolet to narzędzie zaprojektowane z myślą o profesjonalistach, które umożliwia wzbogacenie potraw i napojów naturalnymi aromatami dymu.

Zrębki zapachowe wyróżnia natomiast wysoka wydajność, odpowiednia jakość dymu do wędzenia oraz szybkie spalanie. Gatunek drewna, z którego produkowane są zrębki, trzeba dobrać odpowiednio do rodzaju mięsa, drobiu, ryb itd. Zaletą zrębków są stałe parametry, co jest ich przewagą w porównaniu do drewna tradycyjnego. Cechuje je również niska wilgotność, dzięki czemu są odporniejsze na grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje. 

Łatwiej też można utrzymywać stałą temperaturę, a wędzone produkty spokojnie uzyskują pożądany smak, barwę i aromat. Wybór konkretnego drewna oraz zrębków zapachowych wpływa na walory smakowe i aromat wyrobów, np. wędlin. 

Zrębki produkowane są z wyselekcjonowanego drewna, co jest kluczowe dla efektu procesu wędzenia. Staranna selekcja zapewnia wysoką jakość dymu uzyskanego podczas spalania.

Czytaj też: Wędzarnia – najczęściej popełniane błędy wędzarnicze

fot.Maxpixel

swiatrolnika.info 2023