O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Wiśnia groniasta – węgierska odmiana krajobrazowa z Újfehérto

Wiśnia groniasta

Wiśnia groniasta z Újfehérto jest węgierską odmianą krajobrazową, która została odkryta przez Ferenca Pethő w 1970 r., w – jak sama nazwa wskazuje – Újfehérto.

Drzewo wiśni groniastej jest silnie i ma niewielką koronę. Wcześnie wchodzi w owocowanie, po czym owocuje regularnie i obficie. Jest to odmiana samopłodna i tolerancyjna na choroby, ale wykazuje niską podatność na moniliozy. Czas zbiorów przypada na początek lipca, a owoce są duże, lekko spłaszczone, kuliste. Skóra ma błyszczącą powierzchnię i jest koloru czerwonawo-czerwonego.

Wiśnia groniasta może ma smaczne owoce

Miąższ owoców wiśni groniastej jest jędrny, czerwony, soczysty, bez plam. Wiśnia groniasta charakteryzuje się harmonią smaków słodkich i kwaśnych. Może być spożywana w stanie świeżym lub przetworzonym.

Idealną dla tej wiśni jest gleba o dobrej gospodarce wodnej i powietrznej, bogata w próchnicę i składniki pokarmowe, o średniej strukturze. Jeśli roślina zostanie posadzona w zbyt ubitej glebie, jej witalność będzie mniejsza. Należy unikać zacieniania, ponieważ jest to roślina wymagająca światła. Ma duże wymagania cieplne, ale jest mniej wrażliwa na wiosenne przymrozki niż czereśnie.

Podczas długich okresów suszy starsze drzewa należy podlewać raz w tygodniu, a młode 2-3 razy w tygodniu. Termin sadzenia w przypadku drzew z wolnym korzeniem przypada na marzec-kwiecień i październik-listopad. Drzewa owocowe w pojemnikach należy sadzić od marca do listopada, a nawet zimą, w okresie bezmroźnej pogody.

Wiśnia groniasta

Wiśnia groniasta wymaga oprysków

Wiśnia groniasta wymaga zimowego oprysku przed pękaniem pąków przy suchej pogodzie w styczniu-lutym, ewentualnie na początku marca. W podobnych warunkach w okresie od listopada do grudnia konieczne jest wykonanie jesiennych oprysków przepłukujących. W przypadku pojawienia się szkodników lub patogenów, od kwietnia do lipca można wykonać zabiegi pestycydowe. Najważniejsze szkodniki i choroby wiśni to nekrotyczna pierścieniowa plamistość liści, grzybicza plamistość liści, blubereloza, monilia, antraknoza wiśniowa.

W przypadku wiśni cięcie formujące powinno być wykonywane w młodym wieku, w 1-3 roku życia, po czym prace polegają na przerzedzaniu i odmładzaniu. W przypadku starszych drzew ważne jest przycinanie tak zwanych "batów" wiosną, przed pęknięciem pąków, oraz usuwanie krzyżujących się, rosnących do wewnątrz korony gałęzi, co pozwala uzyskać przewiewny, łatwy do opanowania kształt korony.

Czytaj też: Najcięższa wiśnia na świecie! Ile waży ten gigantyczny owoc?

megyeriszabolcskerteszete.hu/fot. wikimedia,Glysiak

swiatrolnika.info 2023