Talk icon

Informacje

19-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Wirus małpiej ospy w Madrycie. „Chorują homoseksualni mężczyźni”

wirus małpiej ospy

Wirus małpiej ospy zaatakował w Madrycie. To groźna, ale i rzadka, choroba odzwierzęca. W Hiszpanii chorują wyłącznie homoseksualiści. 

W Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy – poinformowała Europa Press w czwartek. Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Wirus małpiej ospy zaatakował homoseksualistów

Według ministerstwa zdrowia we wszystkich przypadkach transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 proc.
Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie. Pomocna może być szczepionka przeciwko ospie wietrznej.

Czytaj także: Koronawirus w Niemczech wstrzymuje wysokie ceny bydła

PAP/fot. Wikimedia/pixabay

swiatrolnika.info 2023