Talk icon

Informacje

31-08-2021

Autor: Monika Faber

Wilki zagryzły cielaki pod Giżyckiem! [UWAGA! DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Wilki

Wilki zagryzły trzy cielaki pod Giżyckiem. Do ataku drapieżników doszło kilka tygodni temu rankiem na pastwisku, tuż po wyprowadzeniu zwierząt na łąki. Zazwyczaj ataki wilków następują w pobliżu lasu i gdy zwierzęta gospodarskie są bez odpowiedniego dozoru, najczęściej pod wieczór, w nocy lub wczesnym rankiem. W tym przypadku było inaczej, a pozostali okoliczni hodowcy obawiają się teraz o swoje zwierzęta.

Wilki zagryzły cielaki

Wilki zagryzły cielaki między godziną 6.30, kiedy zwierzęta zostały wyprowadzone na wypas, a 11.00, kiedy gospodarz przyjechał na pastwisko po beczki na wodę.

Jak każdego ranka wyprowadziłem zwierzęta na pastwiska, a trzy godziny później pojechałem po beczkę na wodę i zobaczyłem leżące cielaki. Myślałem, że śpią, ale gdy podszedłem bliżej, zobaczyłem rozprute brzuchy. Weterynarz, który opiekuje się moimi zwierzętami, stwierdził, że to wilki zagryzły cielaki. Ślady były typowe dla tych drapieżników. Wyjadły wnętrzności, czyli to co dla nich najlepsze, a korpus i żebra zostawiły. Zaatakowały bydło około pięciuset metrów od zabudowań.

– opowiada hodowca bydła spod Giżycka.

Kilka dni wcześniej gospodarz zauważył drapieżniki, które kręciły się przy gospodarstwie i niedaleko domu, gdzie zostawiły ślady.

Zauważyłem cztery siwe osobniki, podobnej budowy i nie sadzę, że były to psy. Poza tym zniknęły z pól sarny, które często można było zaobserwować. Pojawiły się dwa dni temu. Zdaniem myśliwych, to znak, że w pobliżu kręciły się wilki, ale już odeszły. Na razie jest spokój. Mam ponad dwadzieścia sztuk bydła i nie zamierzam kontynuować hodowli. Rezygnuję, bo mam w gospodarstwie mnóstwo innej pracy. Nawet nie wiem, czy dostanę odszkodowanie za zagryzione cielaki. Bo ich już nikt nie kupi, a za zdrowego trzystukilowego mógłbym otrzymać ponad trzy tysiące złotych.

– dodaje gospodarz.

Kolejny przypadek wścieklizny w Olsztynie

Odszkodowania za wilki

Za szkody wyrządzone między innymi przez wilki odpowiada Skarb Państwa. Jednak aby uzyskać odszkodowanie, poszkodowany hodowca musi spełnić określone warunki.

Oględziny i szacowanie szkód oraz ustalenie wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonywane jest przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Za zagryzione przez wilki bydło można otrzymać odszkodowanie, ale hodowca zwierząt musi spełnić odpowiednie warunki, między innymi nie pozostawiać zwierząt na pastwisku w nocy bez opieki. Ważne jest, by powstałe szkody zgłaszane były również do lekarzy weterynarii, nadleśnictw, kół łowieckich oraz urzędów gmin, gdyż jednostki te również są zaangażowane w ochronę przyrody. Dodatkowo, obszar ich działania pozwala na szybsze dotarcie do miejsca zdarzenia, co ma kluczowe znaczenie w przypadku dokonania wstępnych oględzin i zaobserwowania pozostawionych śladów.

– informują pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. –

Według Stowarzyszenia Dla Natury WILK, średnia kwota odszkodowań wypłacanych za szkody powodowane przez wszystkie chronione gatunki w ubiegłych pięciu latach wynosiła około 20 milionów zł, a za wilki - 770 tys. zł rocznie.

Wilki zabijają zwierzęta gospodarskie dlatego, że są one niedostatecznie chronione przez właścicieli. Pozostawiane przez całą dobę na nieogrodzonych lub słabo zabezpieczonych pastwiskach, bez jakiegokolwiek nadzoru. Jedyną metodą ograniczenia ataków wilków jest lepsza ochrona inwentarza.

– informują członkowie Stowarzyszenia Dla Natury WILK.

Wychodzi więc na to, że teraz hodowcy będą musieli pilnować swoje zwierzęta 24 godziny na dobę.

Wilki cielak

Wilki cielak

Wilki cielak

gazetaolsztynska.pl/fot.arch.pryw.

swiatrolnika.info 2022