Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań i gospodarstw w Krasnopolu

Wilki

W tym roku wilki już dwa razy pojawiły się w Krasnopolu. Zagryzły one psa na jednej z posesji, a obecnie stanowią zagrożenie dla zwierząt gospodarskich.

Mieszkańcy Krasnopola coraz częściej zgłaszają, że widzieli je przy innych zabudowaniach i gospodarstwach. Drapieżniki widziane były nie tylko w Krasnopolu, ale całej gminie. Pojawiły się w Krucieniszkach czy Linówku, czyli miejscach, które bezpośrednio sąsiadują z kompleksami leśnymi. Na początku roku pojawiły się także w okolicach Sejn, we wsi Bubele i Gawiniańce. Tam również doszło do zagryzienia zwierząt przydomowych.

Wilki coraz śmielej podchodzą do zabudowań

Pierwszy atak wilków w Krasnopolu miał miejsce w styczniu, drugi w maju. Wilki coraz śmielej podchodzą do zabudowań. Zagrożone są przede wszystkim zwierzęta gospodarskie, które pasą się na polach. Ale i te przydomowe też nie są już bezpieczne. Wilki zagryzły dwa psy. 

“My ze swojej strony staramy się ostrzegać mieszkańców o zagrożeniu, jakie płynie z bezpośredniego sąsiedztwa tego gatunku. Zwróciliśmy się o pewne metody zapobiegania tym sytuacjom. Pierwsze nasze wnioski były skierowane w celu płoszenia wilków, takie czynności wykonują koła myśliwskie, ale te czynności, jak widzimy, nie są wystarczające. Ten gatunek coraz bardziej się rozprzestrzenia" – wyjaśnia Karol Szrajbert, wójt gminy Krasnopol. 

Wilki

Gmina wystąpiła o zgodę na odstrzał wilków 

Wilki widziane były nie tylko w Krasnopolu, ale całej gminie. Pojawiły się w Krucieniszkach czy Linówku, czyli miejscach, które bezpośrednio sąsiadują z kompleksami leśnymi. 

“Wilki się u nas pojawiają, bo Krasnopol jest otoczony kompleksem leśnym, zwanym lasem krasnopolskim, ale także i innymi mniejszymi. Z drugiej strony otoczony jest Wigierskim Parkiem Narodowym i presja tego gatunku, jeśli nie będzie naszej reakcji, będzie coraz większa” – dodaje Szrejbert.

Gmina wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie o pozwolenie na odstrzał wilków zagrażającym mieszkańcom. Wilk w Polsce jest pod ochroną. Za jego  zabicie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Na początku roku drapieżniki pojawiły się także w okolicach Sejn, we wsi Bubele i Gawiniańce. Tam również doszło do zagryzienia zwierząt przydomowych.

Czytaj też: Rozszarpane owce i niespokojni mieszkańcy. Wilki w okolicach Augustowa

suwalki.naszemiasto.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023