Talk icon

Informacje

16-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki zagryzły pięć owiec pod Bobolicami! "Boję się wychodzić na pole"

Wilki

Wilki rozszarpały pięć owiec we wiosce Chlebowo niedaleko Bobolic. Właściciel zwierząt nie ma wątpliwości, że owce zostały zagryzione przez te niebezpieczne drapieżniki. Jak tłumaczy hodowca zwierząt, sytuacja corocznie się powtarza, a drapieżniki stają się coraz bardziej niebezpieczne. Hodowca dodaje, że odszkodowanie za zagryzione owce nie rekompensuje faktycznej straty.

Wilki zagryzły owce

Owce zostały zagryzione przez wilki najprawdopodobniej w środę, około godz. 10. Właściciel wypuścił je bowiem na pastwisko o 6 rano, przed wyjściem do pracy. Całe stado przeszło na pastwisko niedaleko domu, na którym owce pasą się razem z krowami. Na częściowo zadrzewionym i zakrzewionym terenie.

Ale to żaden las. I właśnie jakoś tak ok. godz. 10 żona usłyszała, że coś dzieje się z krowami, że szaleją. Bała się tam podejść, więc poszliśmy razem po moim powrocie i wtedy zobaczyliśmy, co się stało.

– opisuje poszkodowany przez wilki mieszkaniec.

Hodowca skontaktował się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, bo to ta instytucja wykonuje tak zwane czynności procesowe, których finałem jest – jeśli podejrzenie o atak wilka się potwierdzi – wypłata odszkodowania. Zanim to jednak nastąpi, gospodarz ma obowiązek zabezpieczyć wszelkie ślady zdarzenia (tropy, ślady przeciągania ofiary, kał). Nie może też uprzątać zagryzionego przez wilki zwierzęcia czy zwierząt przed dokonaniem oględzin przez uprawnione osoby.

No więc zostawiłem te martwe owce. I w czwartek okazało się, że [wilki – przyp. red.] musiały wrócić, bo jedna z nich została pożarta prawie do końca, a druga zniknęła.

– mówi.

Wypadek trzech aut! Toyota wjechała w ciągnik, a volvo w toyotę

Wilki są coraz bardziej niebezpieczne

Hodowca dodaje, że odszkodowanie za Wilkizagryzione przez wilki owce nie rekompensuje faktycznej straty:

Rok temu dostałem około 400zł za owcę. A za jedną matkę trzeba zapłacić 700 złotych. Tracę też dotacje do zwierząt, ok. 300 zł do sztuki na rok. Ale pieniądze to jedno. Do tego trzeba dodać jeszcze i to, że człowiek się zaczyna bać wychodzić na własne pole.

– mówi hodowca.

Specjaliści z RDOŚ potwierdzili, że wszystko wskazuje na atak wilków. Wilki są pod ścisłą ochroną, ale jak mówi gospodarz, urzędnicy obiecali, że spróbują mu pomóc uzyskać pozwolenie na ewentualnie odstraszanie przy pomocy pistoletu hukowego czy petard.

O tym przypadku w Chlebowie nie słyszeliśmy. Na terenie Nadleśnictwa Bobolice występują wilki. Nasi pracownicy, służba terenowa, czasem zauważają w lasach wilka czy też wilcze tropy, ich odchody, albo zagryzione i częściowo pożarte zwierzęta, bo przecież wilk jako drapieżnik musi się czymś żywić.

– mówi Janusz Koczkodaj, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Bobolice.

Oczywiście to historie sporadyczne, ale faktycznie da się zauważyć, że te zwierzęta są obecne w naszych lasach. Jakieś dwa lata temu, przy drodze przed Mostowem znaleziono też martwego wilka potraconego przez samochód. Natomiast jeśli chodzi o szczegółowe dane na temat ich liczebności, to my takiej ewidencji nie prowadzimy. Tym zajmuje się już RDOŚ.

– dodaje.

gk24.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022