Talk icon

Informacje

03-03-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wilki atakują ludzi! Tych przypadków jest zbyt wiele! Pełna lista ataków tutaj!

Wilki

Dwóch pilarzy, którzy pracowali w lesie niedaleko Brzozowa (Podkarpackie) zostało w poniedziałek zaatakowanych przez wilki. Mężczyźni mieli przez kilkanaście minut bronić się piłami spalinowymi przed agresywnymi zwierzętami. O ataku na pilarzy powiedział we wtorek Marcin Bobola z Prokuratury Rejonowej w Brzozowie, który rozmawiał z jednym z zaatakowanych mężczyzn.

Wilki groźne dla ludzi

"Według jego relacji dwa wilki zaatakowały go od przodu, a trzeci od tyłu. Na pomoc ruszył mu kolega. Mężczyźni włączyli piły spalinowe i odganiali się nimi od wilków. Całe zajście miało trwać kilkanaście minut. Zwierzęta, jak opowiadał jeden z mężczyzn, cały czas warczały, a całe zajście było naprawdę niebezpieczne" – dodał prokurator.wilki atakuja ludzi

Zdaniem Boboli, taki atak wilków na ludzi jest nietypowy i bezprecedensowy. Zapowiedział, że ten incydent zostanie dokładnie zbadany, musi zostać wyjaśnione m.in. to, czy rzeczywiście były to wilki.
Prokurator dodał, że otrzymał wiele sygnałów świadczących o tym, że w okolicach Brzozowa znajduje się wataha wilków, która nie boi się ludzi.

"Jest wiele informacji o tym, że wilki w okolicach Brzozowa zagryzają zwierzęta domowe, szczególnie psy. Sytuacja wygląda na dość dramatyczną i wymaga szybkiej reakcji. Rozmawiałem już na ten temat z miejscowym nadleśniczym. Trzeba coś zrobić, zanim zrobi się ciepło i coraz więcej ludzi będzie wybierać się do lasu" – powiedział Bobola.

Prokurator zapowiedział, że sprawą obecnie ma zająć się miejscowa policja.

Czytaj także: Hodowla norek ma zniknąć z Polski za wszelką cenę. Komentuje Ewa Zajączkowska-Hernik

Wilki, a wiedza RDLP

Informację o tym, że doszło do ataku na pilarzy, potwierdził w rozmowie z PAP również rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Podkreślił, że mężczyznom nic się nie stało.

"Powiadomiliśmy o tej sytuacji Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz lokalny samorząd, żeby ostrzegł mieszkańców. Mamy sygnały o tym, że w tamtej okolicy widziane były wilki" – powiedział Marszałek.

Według rzecznika, do ostatniego ataku wilka na człowieka doszło kilkanaście lat temu w okolicach Stuposian, ale jak zastrzegł, wtedy zwierzęta były chore na wściekliznę.

Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, jak powiedział PAP jej rzecznik Łukasz Lis, jeszcze nic oficjalnie nie wie o ataku na pilarzy.
"Dopiero, jak dostaniemy informację, będziemy mogli zacząć działać. Jeśli chodzi o kroki, które możemy podjąć to są m.in. działania pośrednie, które wyeliminują zagrożenie. Chodzi np. o odstraszanie wilków, żeby bały się ludzi" – tłumaczył Lis.

Rzecznik pytany o ewentualną eliminację wilków, które zaatakowały ludzi, powiedział, że decyzję podjąć może jedynie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Jak stwierdził, najczęściej takie decyzje zapadają na wniosek władz samorządowych, bo to ten organ odpowiada za bezpieczeństwo osób na danym terenie.

Wilki atakowały wiele razy – lista ataków

25.02.2021 r. Wilki zagryzły psa 30 m od domu
24.02.2021 r. Powiat sanocki: Kolejny atak wilków na zwierzęta. Tym razem ofiarą padł pies
22.02.2021 r. Poznań: Wilki w Garbach porywają psy. Od początku listopada osiem porwanych psów, niektóre w obecności ludzi
09.02.2021 r. Pod Wałczem wilk porwał psa z podwórka. W Poznaniu zaatakował psy na prywatnej posesji
02.02.2021 W Świętokrzyskiem wilki coraz częściej zabijają psy. Dlaczego to robią?
01.02.2021 r. Wilki zagryzły psa i „wyciągnęły z łańcuchem do lasu”. Gmina Tuczno ostrzega mieszkańców
20.01.2021 r. Wilki rozszarpały psa. Ty też trzymasz psa na łańcuchu?
28.12.2020 r. Drastyczne zdjęcia z Trzebicza. Wilk szedł z głową psa w pysku
07.12.2021 r. Wilk zagryzł psy
07.12.2020 r. Samotny wilk podchodzi pod domy i zagryza psy
04.12.2020 r. Wilki zagryzły psy pod Swarzędzem i zaatakowały też w Poznaniu na oczach dzieci.

PAP/fb/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022