Talk icon

Informacje

05-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Wilk na placu zabaw. Tuż przy przedszkolu zagryzł łanię [WIDEO]

wilk

Wilki przyprawiają mieszkańców Podkarpacia o ból głowy. Tym razem dorosły wilk pojawił się na placu zabaw, a nieopodal przedszkola zagryzł łanię. 

Tym razem drapieżnik pojawił się w Kalnicy w gminie Cisna nieopodal Leska. Został nawet nagrany przez jednego z mieszkańców. Zwierzę przechadzało się po placu zabaw. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy rozzuchwalone wilki pojawiły się w okolicy zabudowań i miejsc, w których przebywają dzieci. Mieszkańcy okolic Cisnej wielokrotnie alarmowali już, że wilk może zaatakować i domagali się rozwiązania problemu. 

Wilk zagryzł łanię 

Około 20 metrów od ogrodzenia przedszkola, wilk lub wilki urządziły sobie polowanie. Ofiarą okazała się łania, której truchło zwierzęta pozostawiły na miejscu. „Za chwilę pod szkołę podjeżdżać będą autokary z uczniami, swoje pociechy dowożą już osobówkami rodzice” – powiedział portalowi esanok mieszkaniec okolic przedszkola. Wilk grasujący na placu zabaw widoczny jest na nagraniu.

Mieszkańcy i władze gminy wielokrotnie apelowali już o zmiany w ochronie gatunkowej wilka. Jest to drapieżnik pod ścisłą ochroną, wobec czego regularny odstrzał w Polsce nie jest możliwy. Wilk jest także obiektem debaty w wielu innych miejscach kraju oraz poza jego granicami. Blisko możliwości wprowadzenia odstrzału jest już na przykład w Niemczech. 

„Regularnie występujemy do administracji państwowej z apelem o zmiany w systemie ochrony wilka. Niestety, pozostają one bez echa (…) Populacja wilka się rozrosła, wilk się rozzuchwalił. Jest go po prostu za dużo. Drapieżnik ma w tej chwili problem z wyżywieniem, zwierzęta kopytne są w naszych lasach praktycznie niespotykane, dlatego wilki szukają innych form zdobywania pożywienia” – mówi portalowi esanok Renata Szczepańska, wójt Cisnej. Zdarza się także, że przez wilki atakowane są zwierzęta domowe. 

Groźne także niedźwiedzie

Jak informuje portal esanok, regularne wizyty Kalnicy urządza sobie także niedźwiedzica z dwójką młodych. 

Ataku ze strony niedźwiedzia można spodziewać się w kilku sytuacjach:

– zaskoczenie zwierzęcia, np. podczas żerowania w malinach lub w czasie spoczynku,
– pojawienie się w czasie żerowania, zwłaszcza przy zabitej ofierze – jest to odbierane jako próba zabrania pożywienia,
– pojawienie się między matką a młodymi – pod koniec lata oddalają się one od matki na odległość nawet ponad 100 metrów.

Jak się wówczas zachować?

– nie podchodź,
– nie próbuj robić zdjęć,
– nie uciekaj,
– nie wykonuj gwałtownych ruchów,
– wycofaj się na bezpieczną odległość,
– postaraj się zachować spokój.

Czytaj także: Chwile grozy w Czersku. Daniela rozszarpał wilk

Esanok/TPN/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023